Bylinkář Standa radí: Triphala – to nejlepší, co kdy příroda dala

Zdravím vás všechny v novém roce. Máme za sebou čas hodování, teď už se zase můžeme soustředit na jiné věci….

Triphala je složení tří plodů z přírody. Jsou to Amalaki (Emblica officinalis), Bibhitaki (Terminalia belerica) a Haritaki (Terminalia chebula). Toto ovoce nepatří mezi chuťově oblíbené. Je silně kyselé (Amalaki) nebo, až odporně hořké (Bibhitaki a Haritaki). Z těchto chuťových důvodů se na trhu objevují různé výrobky pod názvem Triphala, ale jejich účinky jsou mizivé, ne li žádné. Sám jsem hledal způsob jak toto nechutné ovoce použít a tím získat to nejcennější, co příroda může dát. Radu jsem dostal od indického lékaře a mého přítele Rahula. Amalaki užívat tak, jak jsem již popisoval před Vánocemi. Dát večer do vody, ráno kyselé ovoce sníst a vodu vypít. Bibhitaki a Haritaki denní dávku povařit s kouskem sladkého kořene lékořice a trochou Tulsi (Bazalkou posvátnou). Vysoká sladkost kořene lékořice eliminuje silnou hořkost ovoce a bazalka tomu dodá příjemnou chuť. Touto přípravou získáme lahodný čaj s vysokými účinky na náš organizmus.

Triphala je nejznámější a nejúčinnější kombinace na vnitřní pročištění a také regeneraci či obnovu organismu. Napomáhá podporovat činnost zažívacího, oběhového, močového a dýchacího ústrojí. Pročišťuje a omlazuje organismus. Není návyková. Kombinace tří ovocných plodů tvoří z Triphali jeden z nejsilnějších přípravků k pročištění nejen trávícího systému, ale celého těla. Hlavními účinky na náš organizmus jsou:

 • detoxikuje celý organismus, jde o jeden z nejúčinnějších přípravků odstraňující toxiny z těla
 • odstraňuje toxiny nejen z tlustého střeva z nestrávené potravy, ale také z tkání. Výborně váže a vylučuje z těla těžké kovy (olovo, rtuť)
 • reguluje trávení, zvyšuje vstřebávání živin, brání nadýmání
 • detoxikace Triphalou se uplatňuje u chronické zácpy. Napomáhá regulovat tonus tlustého střeva
 • v kombinaci s kořením (dlouhý pepř) dochází k pročištění a regeneraci žaludku i tlustého střeva
 • snižuje vstřebávání tuků, zvyšuje odbourávání zásobního tuku a tím podporuje hubnutí
 • vyživuje svaly, krev a mozek
 • v případě pomalého menstruačního krvácení, blokády, stagnace a potřeby pročištění je Triphala dobrou volbou. Ačkoli Triphala nereguluje specificky menstruaci, pomáhá pročištěním
 • vhodná je také tam, kde je časté cestování, změny a nepravidelnosti v životosprávě, zvýšený stres, nepravidelné vyměšování stolice
 • zlepšuje zrak, snižuje vysoký krevní tlak
 • pročišťuje krev, vhodná u anemie, kožních nemocí, onemocnění dýchacího systému

Nejkrásnější na této očistné kůře je, že ovoce není návykové.  První očistná kůra by neměla být kratší než 9 týdnů. Po tomto vyčistění již sami na sobě poznáme, kdy provést další. Každý sám na sobě pozná, jak se cítí a sám sobě naordinuje další pročistění, které již stačí v délce 3 týdnů. Jediné omezení, na které nemohu zapomenout je, že Triphala není vhodná pro těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.

O Amalaki jsem již psal a nemohu opomnět ještě pár zajímavostí o Bibhitaki a Haritaki, kterými si můžeme i samostatným užíváním napravit některé problémy.

Bibhitaki –  toto ovoce nám odstraňuje nežádoucí hlen ve střevech a tím zajišťuje dokonalé vstřebávání živin a peristaltiku střev. Zabraňuje předčasnému šedivění vlasů, vypadávání vlasů a podporuje růst vlasů. Pozitivně působí na hemeroidy. Působí proti zvracení a nadměrné žízni.

Haritaki má silné desinfekční a vyživující účinky, omlazuje střeva a plíce. Urychluje vstřebávání potravy. Vyživuje mozek a nervy, tím podporuje moudrost, inteligenci a dlouhověkost. Pomáhá při bolestivé menstruaci. Pozitivně působí na krevní tkáně.

Přeji vám v novém roce 2013 jenom dobré věci.

Zdraví vás

Bylinkář Standa

--> --> --> --> -->