Noni startér těla – věc víc než skvělá

Je neuvěřitelné, co všechno umí s naším tělem dělat látky obsažené v Noni. Nejdříve se však seznamme s proteiny, které tvoří motor našeho těla a potom s tím, co motor pohání.

Proteiny se skládají z dlouhých řetězců aminokyselin. Existuje 22 aminokyselin, které tělo potřebuje, aby mohlo vytvářet různé proteiny. Tyto aminokyseliny se spojují do specifických řetězců, tak jak je to dáno příslušným DNA. Je to rozdílné pořadí aminokyselin v proteinech, co určuje jejich strukturu. Řetěz se ovíjí kolem sebe sama, seskupuje se a vytváří tak bud’to velmi velký shluk aminokyselin nebo jeden protein. Protein je takový motor těla. Proteiny mají v těle různé, velmi důležité funkce:

  • dávají našim vlasům, pokožce a kostem jejich strukturu. V podstatě to jsou proteiny, které dávají našemu tělu jeho strukturu, až do poslední buňky
  • umožňují dopravu chemikálií v rámci i mimo rámec buněk. Proteiny se dostávají skrze buněčné membrány do buněk, přitahují důležité výživné látky a umožňují tak jejich proniknutí do buněk.
  • proteiny se v těle chovají také jako hormony. Touto svou vlastností mohou v těle koordinovat všechny tělesné procesy.
  • fungují jako protilátky a podporují tak imunitní systém. Tyto protilátky se vážou na cizorodé vetřelce (jako jsou např. viry) a oslabují je, takže tyto pak mohou být odpuzeny. Vaše tělo neustále vytváří a redukuje chemické sloučeniny, přičemž jsou to právě proteiny, které to umožňují.

Když jsme se v krátkosti seznámili s motorem našeho těla – proteiny, tak nyní si řekneme něco málo o tom, co tento motor pohání. Noni obsahuje okolo 1000 užitečných látek. My se budeme zabývat třemi nejdůležitějšími pro naše bytí. Jsou to proxeronin, melatonin a serotonin.

Proxeronin naše tělo přetvoří na xeronin, což je velmi nestabilní sloučenina. Po svém vzniku se napojí na protein. Po napojení dochází k úžasnému efektu, kdy je využita energie z vody rozpadem vodíkové vazby tzv. H-vazby a této energie využije protein k tomu, aby se dostal tam, kam má a splnil své poslání. Pokud je v těle nedostatek xeroninu a do těla se dostanou alkaloidy nikotin, kofein, alkohol nebo látky z drog, tak tyto alkaloidy nahrazují xeronin tím, že uvedou v omyl protein, napojí se na něj a vzniká závislost, a tím i chuť si znovu zapálit cigaretu, vypít další kafe nebo sklenku alkoholu. V nejhorším případu dát si opět drogy. Tyto alkaloidy pohánějí naše proteiny místo xeroninu. Pokud své tělo zaplavíme těmito cizími alkaloidy (aplikací nějaké drogy), vybudí tyto u našich proteinů více aktivity, než je běžné. Tím je také vyvolán pocit euforie. Spousta alkaloidů je běžně využívána jako drogy ve farmaceutickém průmyslu, avšak veškerý farmaceutický účinek těchto cizích alkaloidů je roven přirozeným funkcím xeroninu s léčebným účinkem.
Takřka každý z nás se startuje kávou, kde je kofein. Vypitím kávy jsme jen ošidili proteiny, krátkodobě získáme vitalitu a proteiny udělají v těle omezené množství práce oproti dodání proxeroninu, který se promění na xeronin a využije navíc energii s vody, která v těle je. Toto je velmi zjednodušené vysvětlení, jak vzniká závislost. Noni od této závislosti díky vysokému obsahu proxeroninu pomáhá. Naše tělo je tak dokonalé, že přebytečný proxeronin i xeronin samo z těla vyloučí a nelze se těmito látkami předávkovat.
Serotonin mozek syntetizuje z tryptofanu, aminokyseliny, která se dostává do těla potravou a je jedním ze základních neurotransmiterů. Umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, paměť, bolest, spánek i apetit. Přispívá také k celkovému pocitu pohody. Jeho nedostatek se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou až agresivitou. Hladina serotoninu se dá ovlivňovat chemickými léky i přírodními prostředky.

Melatonin se účastní koordinace denních rytmů a spánku. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost, ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce. Melatonin je obsažen ve všech lécích na spaní.
Melatonin je hormon, který vytváří endokrinní žláza šišinka.

Melatonin a serotonin působí podpůrně při depresích, fobií (strach z výšek), břišních křečích v době menstruace a premenstruačního syndromu. Upravují psychický stav a spánek, regulují biorytmus spánku a bdění a zpomalují proces stárnutí buněk. Pro osoby, které používají mobilní telefon, je důležité vědět, že jsou ohroženy škodlivým působením elektromagnetického záření, způsobujícím postupnou ztrátu neurotransmiterů v mozku, což může být příčinou vážných nemocí! Podle vědeckých studií, melatonin a serotonin působí jako ochrana proti tomuto postupnému procesu.

Ve velmi zkrácené formě jsem vám představil to, co probíhá v našem těle, a co dokáže ovlivnit Noni, která je právem královnou plodů, stejně jako Tulsi je královnou bylin a její účinky již znáte a je Vámi velmi žádaná. Věřím, že v krátké době si oblíbíte i Noni.
Aniž bych snižoval její účinky, přidávám i stařečkovo moudro: „Konec listopadu, po huse chvíli hladu. Ale štamprlu na duši – ta ji potěší.

Pohodu do každého domu posílá bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x