Meduňka lékařská (Melissa officinalis): pijte směle – čisto na duši i v těle

Úvodem se ještě vrátím k jarmeku ve Valašských Kloboukách, kdo se neúčastnil, může litovat. Krásná chumelenice, plno vůně ze zabijačky, svařáku, medoviny a jiných pochoutek. Mě rozesmála zákaznice Jana, která si v létě koupila byliny v květináči a chlubila se mi, jak ji krásně rostou. Zeptal jsem se, jak na ní působí Brahmi. Úchvatná odpověď „krásně narostené, ale zapomněla jsem ho jíst“. Toto je opět důkazem, že naše dcerky trpí ztrátou paměti, ogaři jak to budeme řešit?

Meduňka nám vždy pěkně provoní zahrádku. Je nutné nezapomenout nasušit na zimu. Užívá se především při nervově podmíněných poruchách žaludečního a střevního traktu, při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami, při poruchách pohybu žlučových cest, při protibakteriálním působení na hnilobné a kvasné procesy ve střevech. Uplatňuje se při neurastenii, která ovlivňuje srdce a cévy, bušení a bolesti u srdce, zrychlení srdeční činnosti atd. Podává se také při migréně a bolestivé menstruaci. Meduňka v sobě spojuje účinky máty a heřmánku se sedativním působením. Denní dávka jsou 2 – 3 šálky čaje. Trvalka do-10 °C.

Meteorologové předpovídají inverzní počasí. Pro posílení mozku, srdce a ke zlepšení nálady, což v těchto dnech jistě potřebujeme všichni, je doporučováno meduňkové víno, které si připravíme smícháním bílého vína s jednou hrstí meduňkového listu, který necháme na teplém a tmavém místě 24 hodin vyluhovat. Nápoj pak přefiltrujeme a podle zásady „dobrého pomálu“ pijeme 1 skleničku denně. Je to recept stařenky, ale já jsem zapomněl, jestli se má pít jedna sklenička nebo celá flaška.

Rok nám jde do finiše. V sobotu se koná poslední farmářský trh ve Fryštáku a v neděli se rozjíždí vánoční trhy na náměstí. Na obou trzích budu nabízet byliny. Aby byly vánoce opravdu sladké, tak připomínám, že Stevie je nabízena s 30 % slevou a na ostatní byliny je 10 % sleva.

Dcerky, připravte si meduňkové víno, abyste zvládly shon, který Vás čeká. Ogaři, nezapomeňte, co říkával stařeček: „abych nezavazel, tak jdu na lov nebo do hospody“.

Všechny zdraví bylinkář Standa

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x