Středoškoláci si založili vlastní firmu

KROMĚŘÍŽ -  Několik středních škol ve Zlínském kraji se zapojilo do ojedinělého projektu nazvaného Učíme se podnikat - rozvoj kompetencí k podnikání u žáků počátečním vzdělání, který má středoškoláky naučit základy podnikání. Například Střední škola podnikatelská a VOŠ v Kroměříži si v rámci projektu založila vlastní firmu zaměřenou na výrobu a potisk triček, serveru Zlin.cz to oznámila manažerka projektu Kateřina Velikovská.

Projekt vymyslela Střední škola podnikatelská a VOŠ Kroměříž a Zlín a zapojily se do něj i další střední školy, například Obchodní akademie Uherské Hradiště, Střední škola cestovního ruchu z Rožnova pod Radhoštěm nebo Soukromá střední škola v Uherském Hradišti. „Cílem projektu je zvýšit konkurenceschopnost žáků na trhu práce a vybavit je odbornými kompetencemi k podnikání, které tak zvýší jejich sebevědomí, zkvalitní a prohloubí znalosti v oblasti zakládání a vedení malého a středního podnikaní. Snažíme se tak posunout výuku odborných předmětů k současné podnikatelské praxi,“ vysvětlila Velikovská.

Středoškoláci se postupně zaměří na etiku v podnikání, e-learningovou výuku, ekonomiku, právo, účetnictví, marketing firmy, management pro malé a střední firmy a angličtinu v podnikatelské sféře.

Součástí projektu jsou také fiktivní studentské firmy, které si studenti sami založí. Mladí lidé musejí vytvořit podnikatelský záměr, vytvořit logo, obchodní název a musejí se také postarat o public relations. „Studenty práce ve firmě baví a nenásilně tak nahlédnou pod pokličku jinak nezáživné administrativy,“ podotkla Velikovská.

Zaměření studentských firem je rozličné, jedna škola se například rozhodla podnikat ve zlatnictví a klenotnictví, další provozuje penzion, jiná nabízí zájezdy po České republice. „Naše Střední škola podnikatelská a VOŠ v Kroměříži si založila firmu na výrobu a potisk firemních, sportovních a školních triček a zlínská si založila firmu na výrobu a distribuci longboardů,“ dodala Velikovská. Výhodou je, že každá studentská firma spolupracuje také s podnikateli, kteří plní funkci odborného konzultanta. Konzultanti studentům ukazují, jak žije firma v praxi.

Celý projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x