Chceš být zase chlapík? Pomůže ti řepík

Řepík je vytrvalá až 1 metr vysoká bylina. Lodyha je přímá, zpravidla nevětvená, drsně chlupatá a listnatá jen ve spodní části.

V prvním roce života rostliny se vytváří pouze přízemní růžice listů. Tyto listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, jejich lístky jsou podlouhle vejčité, s pilovitým okrajem a na rubu jsou chlupaté. Přibližně 1 cm velké květy jsou uspořádány v koncových klasovitých hroznech. Hrozny obsahují až 50 květů. Květy jsou zlatožluté, pětičetné, korunní lístky jsou obvejčité a na vrcholu zaokrouhlené. Kališní číška je opatřena kolmo odstávajícími vnějšími ostnatými chlupy. Řepík kvete od června do září.

Zevně se řepíkový nálev používá jako kloktadlo ke kloktání při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích. Pro svůj stahující účinek se využívá na výplachy nosu při silné rýmě. Dále se používá na obklady při kožních vyrážkách a odřeninách nebo jako přísada do koupele opět při léčbě hnisavých vyrážek, na rozpadající se bércové vředy či nehojící se rány. Také je vhodný na koupele k léčbě hemoroidů. Využívá se jeho protizánětlivých, svíravých a antiseptických vlastností. Extrakty z řepíku jsou součástí různých léčivých přípravků, například kloktadel, ústních vod či masážních roztoků na dásně. K zevnímu použití lze využít také čerstvou, rozdrcenou nať.

Vnitřně řepíkový nálev působí svíravě, protizánětlivě a desinfekčně, zvyšuje vylučování žluči, působí proti průjmům a má také diuretické účinky. Řepíková nať je součástí celé řady léčivých čajových směsí a extrakty z ní jsou součástí různých léčivých přípravků. Používá se jako podpůrný prostředek při poruchách trávení a látkové výměny, na úpravu žaludeční a střevní činnosti, při katarech žaludku a střev spojených s průjmy, při krvácení v trávícím ústrojí z drobných cévek, ke zvýšení vylučování žluči, při žlučníkových a ledvinových kamenech a při různých specifických poruchách žlučových cest a jater. Také je možné řepík použít jako pomocný prostředek při zánětech močových cest.

Hezké prožití letních dnů a radost z bylin vám přeje bylinkář Standa.

--> --> --> --> -->