Červená řepa – Beta Vulgaris

Období nastupujícího podzimu a teplotních výkyvů často prověří naši imunitu. Při prvních příznacích nachlazení saháme většinou po citrónech a zapomínáme, že hlavním důvodem našeho kašlání, kýchání a smrkání je dehydratace, s nedostatkem vitamínu a minerálů.

Přitom by mnohdy stačilo, dostatečně pít a zaměřit svůj zrak na tuto krásou sice neoplývající zeleninu, ale o to víc vhodnou v našich zeměpisných šířkách k posílení celého organizmu. Červená řepa je vysoce zásaditá a jako taková je schopna potlačovat nejen viry a bakterie, ale účinně nám pomáhá bojovat s často rozšířenými mykózami. Červené barvivo obsahuje lykopen, který je silný antioxidant.

Zbavuje náš mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži. Podporuje peristaltiku střeva, činnost žaludku a žlučníku. Zajišťuje duševní pohodu.

Myslím si, že červená řepa je v našich krajích nedoceněna. Mnoho lidí ji na trhu míjí bez povšimnutí a je to škoda, protože její častá konzumace v jakékoliv podobě je v mnoha směrech prospěšnější než velké dávky vitamínových či jiných potravinových doplňků.

Podzim bez bacilů přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x