Housenice čínská – Cordyceps Sinensis – Dong chong xia cao – zimní tráva, letní červ

Zdravím Vás, přátelé bylinek a dovolte mi Vás seznámit s takřka pohádkovou bylinou a přispět tím k Vaši pohodě. Housenice se nachází v Himalájích ve výškách nad 3500 m. Její vegetační doba je cca tři týdny. Velmi krásně popsal Cordyceps pan MUDr. Petr Hoffmann a já si dovolím použít jeho citace.

Cordyceps se totiž skládá jak z houby (představující rostlinnou říši), tak i z larvy (představující živočišnou říši), čili přeloženo do dnešní mluvy: 2 v 1.

Díky tomu tak může účinně posilovat jak YANG, tak i YIN a obzvláště pak ledvinnou esenci JING, což je ta nejdůležitější část našeho organismu, odpovídající za stav těla, ducha a mysli. Ledvinná esence JING je, obrazně řečeno, vosk na naší svíčce života, jež postupně, ale nezadržitelně ubývá a vyčerpává se. Není mnoho produktů v tradiční čínské medicíně, jež doplňují a rozhojňují esenci ledvin JING, aniž by zároveň přitom neoslabovaly jiné orgány.

Cordyceps tyto vlastnosti splňuje a vzhledem ke svým neobyčejným schopnostem regeneruje náš organismus, vyčerpaný buď nemocemi a léky nebo fyzickou či duševní prací.I pro zdravého člověka je vhodný pro udržování zdraví, a to nejen v otázce kvantity (dlouhověkosti), ale hlavně jeho kvality. Mnoho dnešních „moderních“ nemocí, jako jsou stavy se sníženou imunitou (časté a opakované infekce, astma) či naopak stavy se zvýšenou imunitou (veškerá alergická onemocnění, ekzémy, autoimunní onemocnění, nádorová onemocnění – viz Rakovina), jsou dle tradiční čínské medicíny způsobeny právě nedostatkem vrozené esence ledvin JING a YANG ( tzv. chladu v dolním ohništi), jež vede postupně k nedostatečnosti YIN v plicích ( tzv. pseudohorka v horním ohništi), způsobujícím pak ony známé infekce, záněty, alergie a ekzémy. Tento „chlad dole a horko nahoře“ se projevuje kupř. jako pocit studených nohou s narůžovělými tvářemi.

Antibiotika, chemoterapeutika či syntetické kortikoidy sice „ochladí“ horko v plicích (v horním ohništi) a tím utlumí zánět, avšak současně s tím „ochladí“ již tak skomírající ledvinovou esenci JING (v dolním ohništi) a přiloží tak mokré dříví na dohasínající oheň a začarovaný kruh má pak před sebou ty nejlepší perspektivy… Žádný chemický lék totiž nemá v sobě „černobílé“ účinky – buď je „černý nebo bílý“, ale Cordyceps v tomto případě tyto ideální harmonizující „černobílé“ vlastnosti tolik potřebné pro náš organismus v sobě má.

Dong chong xia cao (Cordyceps) znamená v překladu “ zimní tráva, letní červ“, jedná se tedy o jakýsi podivný dvojorganizmus. Z hlediska tradiční čínské medicíny posiluje a rozhojňuje esenci ledvin JING a YANG, vyživuje YIN plic, rozpouští hlen TAN, zastavuje krvácení a posiluje povrchovou obrannou energii WEI QI. Cordyceps je jedna z nejtajemnějších a nejpodivuhodnějších hub, v zimním období se chová jako houba v zemi, která v létě vyrůstá a vystřeluje spory, které se usazují na housence motýla a na ní parazitují. Nakažená housenka se na zimu zahrabává do země, ale Cordyceps stále pokračuje ve své destruktivní činnosti a pomalu, ale jistě ničí vnitřní orgány housenky, aniž by přitom narušil chitinový obal housenky, až ji houba postupně celou vyplní. A celý cyklus se tak může opakovat. Sama housenka, na které Cordyceps parazituje, má extrémně vysokou schopnost přežití.

Měl jsem zájem dovézt Cordyceps z Indie, ale protočily se mě panenky, když jsem zjistil cenu za 1 kg v přírodě narosteného Cordycepsu. Cena je 8900,- USD/kg. Od dodavatele jsem se dozvěděl, že se Cordyceps pěstuje i uměle, kde se vytváří přírodní podmínky a účinky na zdraví jsou 95 až 98% jako narosteného v přírodě. Zkusil jsem dodávku od dvou firem a mohu doporučit objednat na této adrese North Cordyceps Sinensis Jin Chong Cao Chinese Herbal 250G – US Seller, kde cena za 1 kg včetně dopravy je 4000,- Kč. Doporučená dávka je 2 x denně 1,5 – 2 gramy zalít horkou vodou, čaj vypít a houbu sníst. Je výborný i jako nudle do polévky.

Užijte si pohody těch nejkrásnějších svátků v roce. A co si přát do Nového roku? Zdraví nám dávají byliny a když k tomu dostaneme Boží požehnání, tak máme vše.

Krásné vánoce přeje bylinkář Standa.

--> --> --> --> -->