Vitamín E – tokoferol – nejdůležitější antioxidant

Tak a je to tady, trochu se ochladí, k tomu trochu sněhu a máme chřipkovou epidemii. Marná jsou mé varování, nabádání a prošení, abyste nezanedbávali pitný režim a pili vodu!!!!!!

Je to jen vaše dehydratace a tím oslabená imunita, že vás skolí jeden malý pitomý a neviditelný bacil. Ti co mě poslechli a pijí poctivě vodu a preventivně si dají 2 krát za týden Azadirachtu, jsou zdraví tak jako já. Hlavně kupujte ty zázračné léky, které pomůžou okamžitě, ale o tom, co dělají s naším tělem, nepřemýšlíme. Jsou to antihistaminika, které okamžitě zaberou, ale tělo přepnou na režim sucha. O těchto problémech jsem již psal v článku 4.12.2014, článek zde. Ženské, nalévat halúzkovú, stařeček říkali: „lepší malá po ránu, než celý den nic“.

Vitamin E je společný název pro skupinu látek nazývaných tokoferoly. Ty se vyskytují ve 4 formách – alfa, beta, gama a delta. Tyto sloučeniny se účastní dějů při vstřebávání tuků a jejich ochrany před oxidací v krevním oběhu. Nejúčinnější formou vitaminu E je alfa-tokoferol. Vitamin E je druh vitamínu rozpustného v tucích, lidské tělo je tedy schopno si jej delší dobu uchovávat v tukové tkáni a v játrech. Největším zdrojem vitaminu E je olej z obilných klíčků, dále jsou to ořechy, mandle, arašídy, slunečnicová a sezamová semena. Hodně vitamínu E získáme z hovězího masa. Obsahuje jej však i čerstvá listová zelenina, hlavně špenát. Vitamin E se používá hlavně pro svůj antioxidační účinek, zabraňuje vzniku oxidačních toxických produktů a volných kyslíkových radikálů. Podílí se tak na stabilitě buněčné membrány. Podle nových výzkumů pomáhá vitamin E v prevenci srdečně cévních onemocnění (aterioskleróza).

Nedostatkem vitaminu E jsou ohroženy hlavně nedonošené děti, které mají malé množství tukových zásob, a tudíž nedokážou v těle vitamin E udržovat v zásobě. Další skupinou jsou osoby s poruchou trávení a vstřebávání tuků a osoby s chronickým onemocněním jater. U vitaminu E nehrozí vážnější potíže při nadbytečném užívání (2000-3000mg/den) jako u ostatních vitaminů rozpustných v tucích (např. u vitaminu A), vzácně se uvádí např. bolest hlavy a průjem. Ovšem při dlouhodobém užívání takových mega dávek může dojít ke zhoršenému vstřebávání vitaminu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.

Nezapomínejte na pitný režim, na pití vody. Úspěšný boj s bacilem a odstranění dehydratace přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x