Vitamin B1 – Thiamin – jak se vyhnout nemoci Beri – beri, ovčí chůze

Dnes začínám popisovat vitamíny rozpustné ve vodě a jako první je na řade B1, neboli Thiamin. Možná po přečtení názvu nemoci Beri - beri jste se pousmáli, ale rozhlédněte se kolem sebe, kolik lidí tím trpí a nikdo to neřeší.

Tak se jmenuje choroba, která Vás postihne, pokud budete trpět úplným nedostatkem tohoto vitamínu. V současnosti se vyskytuje u lidí, kde není samozřejmostí pestrá strava a milují alkohol. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri – beri znamená v jednom z jazyků používaných v Indii “ovčí chůze”.

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin a trávícího systému. Dále je důležitý pro přeměnu cukrů. Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů, slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky. Nedostatek vitamínu B1 Vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání, při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávícího systému, při onemocnění nervů, hladovkách a chudokrevnosti. Dámy, které užíváte antikoncepci, doporučuji Vám brát celý komplex vitamínu B, abyste předešly výše jmenovaným problémům. Také v těhotenství je nutné jeho doplňování.

A kde jej najdeme? Základem dostatečného příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava. Dostatek Thiaminu získáte z celozrnných obilovin, semen, luštěnin, kvasnic, masa, vnitřností a mléčných výrobků. Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny. Předávkování tímto vitamínem prakticky není možné. Minimální denní dávka jsou 2 mg.

Život v dnešní uspěchané době nám vytváří spoustu stresových situací, ruku v ruce se stresem jdou zažívací problémy a tím se omezuje vstřebávání Thiaminu. K dobré kondici může pomoci i tinktura z pupečníku. O této bylině jsem psal již 10.1.2013 článek zde.

Příchod jara v plné síle přeje bylinkář Standa.

--> --> --> --> -->