Vitamín H – Biotin – pro zdravou kůži

Vitamín B7 je často v literatuře také nazýván vitamínem H neboli biotinem. Nejčastější je však jeho pojmenování jako vitamín H, z německého „Haut“ = kůže, jelikož právě na lidské pokožce je nedostatek vitamínu H dobře patrný. Vitamín H je přirozenou složkou potravy, jedná se o ve vodě rozpustný vitamín a pro člověka je důležitý hned z několika hledisek.

Charakteristickým projevem nižšího množství vitamínu H je vyrážka v obličeji spojená s nezvyklým rozložením tuku v obličejové části, kterou někteří experti nazvali „tvář biotinové deficience“. Dále může mít významnější nedostatek vitamínu H za následek zhoršené fungování imunitního systému a v důsledku toho vyšší pravděpodobnost k infekčnímu bakteriálnímu onemocnění.

Největší zásobárnou biotinu jsou jedlé kaštany a játra, následují luštěniny, ledvinky, arašídy, mléko, sója, rýže, ovesné vločky, vodní melouny a vaječné žloutky. Dobrým zdrojem je také mateří kašička dále pak ananas, maliny a houby.

Příroda se probudila ze zimního spánku, stejně tak bychom se měli probudit i my. Sluníčko nám dává déčko, příroda spoustu bylin plných životní síly. Využijme toho.
Příští týden 29. a 30.dubna jsou na náměstí ve Zlíně květinové trhy a byliny nebudou chybět.

Zdraví Vás a zdraví přeje bylinkář Standa.

--> --> --> --> -->