Závrší – karpatský trojlístek, kde jsou tradice stále živé

Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem a je to kout Bílých Karpat, který si dokázal uchovat neuvěřitelné množství živých tradic.

Díky kopcům Cigán, Kaňůr, Radošín a Potecký vrch byly tyhle tři dědiny vždycky trochu odtržené od okolního světa a možná právě jejich sevření v úzkém údolí jim dovolilo zachovat tu příběhy a tradice staré stovky let. Kromě toho, že stojí za to projít se nádhernou přírodou plnou trnkových sadů, jalovcových strání a luk, které se táhnou až za obzor, neměli byste si nechat ujít některé z akcí, které místní provází celým rokem.

Závrší

A že je takových akcí nepočítaně. Na Nový rok vesnice obchází chlapci, kteří jdou na návštěvu za svou milou. Ta už je čeká s koláčem, který pro ně upekla, a který chlapec obřadně nakrojí. Načínání koláče tak má svou starou symboliku. Po Novém roce následují Tři králové, po nich fašanky s masopustním průvodem. Na Velikonoce tu šesťáci a sedmáci obchází coby klepáči a zastávají práci zvonů, které odletěly do Říma.

Závrší

O Velikonocích se tu taky každý místní hospodář obává rána po noci z Bílé soboty na Velikonoční neděli. Dříve totiž mládež z rozjařenosti nad tím, že už končí půst, věšela na stromy střepy kameninových hrnců a jiných drobností. Zavěšování zelňačky, jak se zvyku dodnes říká, se postupem času proměnilo v drobné taškařice, které místní mládež provádí na dvorech domů. Mezi památné výkony patří třeba rok, kdy skupinka mladíků v naprosté tichosti v noci rozmontovala žebřiňák, vynesla ho na střechu stodoly a tam ho zase nepozorovaně složila dohromady. Majitel žebřiňáku určitě nevěděl, jestli se smát nebo plakat.

Závrší

Na Závrší jsou pyšní i na své čerty. Ti obchází vesnici s Mikulášem, na hlavách mají „larvu“ neboli masku s rohy, oblečení jsou do ovčích kůží, vyšívaných kalhot a vysokých bot. Po nich jsou na řadě Lucky, které v bílých maskách s dlouhými zobáky klepou na okna chalup a dokáží vyděsit nejen děti.

O zvycích a tradicích, o chalupách a kopcích v okolí by vám snad dokázal povyprávět každý Závršan. Jestli vás lákají příběhy, které tu potkáte na každém kroku, zastavte se tu třeba o Vánocích na živý betlém nebo o fašankách, kdy vás tu určitě počastují kalíškem slivovice a něčím dobrým.

A jestli budete mít cestu na Brumovský hrad nebo na Královec, naplánujte si procházku i na louky na Závrší. Krásný výhled do krajiny a kvetoucí louky tu čekají jenom na vás.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158106′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1668‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158106‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x