Je libo pšeničnou, žaludovou nebo čekankovou kávu?

Teď to bude trochu vypadat, že do Luhačovic jezdíme jenom za kávou, ale zmínku o téhle výstavě jsme si nemohli odpustit. V luhačovickém muzeu nás totiž potěšil program s malebným názvem Je libo dobrou kávu? Jestli ale čekáte pražená kávová zrnka, budete trochu vedle.

Celé to začalo před třemi lety, kdy Blanka Petráková se svými kolegy v Muzeu luhačovického Zálesí připravovala program Luhačovické kuchyně. Vznikla výstava a publikace, která se věnovala náhražkám potravin ve válečných dobách, kdy nebylo z čeho vařit. Jednou z kapitol byla samozřejmě i náhražková káva, která byla ještě pro naše babičky naprosto běžnou věcí.

Spolu s Okrašlovacím spolkem Calma pak muzeum připravilo program na lázeňském náměstí s elegantním názvem Café Calma. Minifestival náhražkových káv s dobovými kostýmy a ochutnávkou vzorků z kávy uvařené z čekanky nebo žita. Letošní druhý ročník už doprovází výstava, o které jsme vám vlastně chtěli povídat.

Jak už asi tušíte, není tahle výstava o kávě, ale spíš o tom, z čeho se káva vařila, když kávy nebylo. Kromě čekanky, žita nebo ovsa tu najdete pampelišky, lupinu, oves, hrách, čočku nebo dokonce žaludy a bukvice.

Muzeum luhačovického Zálesí

Výstava je maličká, ale provede vás také způsoby přípravy náhražkové kávy. Od velkého mosazného samovaru k ručním mlýnkům, barevným obrázkům na pytlících s cikorkou, hrníčkům z tenkostěnného porcelánu, porcelánovým dózám na kávu a cukr nebo k dobovým reklamám, které vás přesvědčí o tom, že Kolbova cikorie je to nejlepší, co můžete hostům postavit na stůl.

Muzeum luhačovického Zálesí

Jestli jste Café Calma na kolonádě nestihli, vřele doporučujeme sledovat Okrašlovací spolek Calma, který podobných akcí dělá každý rok několik. Nejsou to instantní zábavy pro pobavení lázeňských hostů, ale společenské události s nádhernými kostýmy a propracovaným programem, které vám připomenou noblesu, kulturu a hodnoty časů dávno minulých. A možná si z nich odnesete nějakou myšlenku i do časů, které jsou právě teď.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158105′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1682‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158105‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x