Jana Křižková: Chceme paušální daň a méně regulací a zákazů

Maximálně vstřícné prostředí pro živnostníky a malé podnikatele, například v podobě paušální daně či zrušení až 20 procent regulací a zákazů. To jsou priority Soukromníků, které letos najdete na kandidátkách ODS. „Musíme mít také maximálně jednoduché a nízké daně, spravedlivě nastavené pro všechny. Pak nikdo nebude mít důvod se vyhýbat povinnostem,“ říká trojka na kandidátce ODS s podporou Soukromníků Jana Křižková.

Jak vypadá systém jednoduchých a nízkých daní?

Tak, aby každý dokázal podat přiznání z daně z příjmu a odvodů sociálního a zdravotního pojištění na jednom přehledném a krátkém formuláři. To ale umožní jen jednoduchý, stabilní a spravedlivý daňový řád, který nebude neustále měněn, upravován a dodatkován. Pro ty nejmenší živnostníky chceme zavést paušální daň, jakousi podnikatelskou licenci pro neplátce DPH. Vše je založeno na principu „zaplať a podnikej bez dalších kontrol“.

Mluvíte o nízkých daních. Jak to může vypadat v praxi?

Chceme dvě sazby DPH a obě rovnou snížit. U potravin a vybraných služeb z 15 na 10 procent, u ostatních zboží a služeb pak z 21 na 19 procent. Dále prosazujeme zavedení 15procentní sazby z hrubé mzdy, což povede k zvýšení čistých výdělků o sedm procent, a o dva procentní body snížíme povinné odvody ze mzdy hrazené zaměstnavateli. Tím otevřeme prostor pro rychlejší růst mezd. Zároveň odmítáme jakoukoliv formu progresivního zdanění pro fyzické i právnické osoby, stejně ostře se stavíme proti sektorové dani.

Strana soukromníků ČR patří k největším kritikům EET a kontrolního hlášení DPH. Jaké další bariéry podle vás trápí podnikatele?

EET a kontrolní hlášení DPH jsou nejkřiklavější případy z poslední doby a cokoliv jiného, než jejich úplné zrušení, nepřipadá v úvahu. Odstranit je ale potřeba i spoustu dalších nařízení či regulací, které sice nelze označit za vyloženě likvidační, jde ale o příšerný a nepotřebný balast. Například různé statistické přehledy, které stejně k ničemu nejsou. Podle našich odhadů je takto zbytných či obtěžujících norem až 20 procent.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x