Alexandria – místo, kde se psala historie

Luhačovský hotel Alexandria rozhodně nemůžete přehlédnout. Strohá fasáda na hlavní luhačovické třídě působí honosně a uvnitř se skrývá hotelové srdce, které nezapře, že se zrodilo v době první republiky. Už na svou dobu moderní lázeňský hotel nikdy nestál na okraji dění, vše důležité se točilo okolo něj.

Kdybyste si dali kávu v Denním baru hotelu a zatoužili dozvědět se něco víc o jeho významu a historii, stačí zajít na recepci pro útlou knížku s příhodným názvem Svatební dar. Podle všeho totiž hotel opravdu svatebním darem byl. V roce 1939 jej postavil architekt Alexandr Lozovský pro svou budoucí choť. Velmi moderní a nadčasová stavba vzbuzovala už od položení základního kamene velkou úctu ve svém okolí a prý to byla ona, kdo povznesl Luhačovice na moderní lázně.

Svůj osud s hotelem spojil také vypravěč knihy Svatební dar – Vincenc Jančařík. V Alexandrii pracoval více než 20 let, a jako maître d’hôtel citlivě vnímal všechno, co se s jeho milovaným hotelem děje. Moderní francouzská restaurace, jaké nebylo v okolí obdoby, římská zahrada a skvěle vybavené lázně dělaly z Alexandrie perlu tehdejšího ubytování, do které se sjížděli hosté z celého světa. Ať už v něm bydleli lázeňští hosté, prominenti, němečtí vojáci, zahraniční diplomaté nebo komunističtí ministři.

Historky vážné i úsměvné, které do knížky ze vzpomínek dnes 90letého pána sesbírali členové Okrašlovacího spolku Calma, připomínají, že Alexandria nikdy nebývala jen tak obyčejným hotelem. A není jím ani dnes.

Svědčí o tom i divadelní hra, kterou ve zlínském divadle připravili díky okouzlení místními lázněmi. Starořecký labyrint saun i bazén s nezapomenutelnou sluneční mozaiku na dně inspiroval ředitele divadla k napsání spletité detektivky s vyšperkovanou pointou.

Než se vydáte do Alexandrie, vřele doporučujeme divadelní hru navštívit a knížku přečíst. V měkkých lázeňských županech s typickým Áčkem na klopě si pak budete moci při odpočinku v bylinkové sauně nebo perlivé vaně předhazovat hlášky z divadelní hry a podívat se na wellness slavného hotelu trochu jinýma očima.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158096′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1764‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158096‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x