Velký TEDxZlín nabídne řadu zajímavých řečníků i světových témat

ZLÍN - Řadu zajímavých hostů i světových témat nabídne čtvrtý ročník konference TEDxZlín. Setkání se uskuteční v sobotu 10. listopadu ve Zlíně v Kongresovém centru. Během odpoledne a večera se na pódiu vystřídá více než desítka řečníků, kteří se tematicky propojí pod letošním mottem „Bubliny“. První velký zlínský TEDx je vyprodán. O přípravách i dalších tématech spojených s uspořádáním světového eventu jsme hovořili s držitelkou licence TEDx konference Monikou Zábojníkovou.

Doposud byl TEDxZlín spíše v menších prostorách. Proč jste si vybrali právě Kongresové centrum?

Náš TEDx je letos ve větším měřítku. Už od počátku jsem měla přání, aby Zlín měl svůj TEDx pravidelně. Postupně jsme získali licenci na tzv. malý TED a letos se mi podařilo podívat se na světový TEDFest do New Yorku, čímž jsem rovněž zajistila pro Zlín licenci na uspořádání velkého TEDxu. Proto výběr tohoto místa, které nám umožňuje pozvat na tuto akci ještě větší počet zájemců. Doposud to mohla být maximálně stovka lidí, letos si příspěvky vyslechnou více než čtyři stovky lidí.

S kým tuto konferenci připravujete?

Posledních pár měsíců o nás nebylo moc slyšet, ale my jsme nezaháleli. Parádní zpětná vazba z minulého roku nás nakopla a od té doby makáme, aby to letos bylo ještě o kus lepší. Společně se mnou se na uspořádání podílí tým organizátorů, z nichž většina jsou i studenti nebo absolventi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a především dobrovolníci. Přípravě vždy věnujeme nespočet hodin ve svém volném čase, většina z nás přitom zvládá pracovní vytížení.

Proč právě téma bubliny?

Zdá se, že dnes z různých důvodů žijeme v uzavřených bublinách. Jsou bubliny novým fenoménem, nebo tady byly vždy? Jak můžeme bubliny překonávat?. Tak o tom všem bude letošní TEDxZlín, který se tak trochu nafouknul do větších rozměrů. Bubliny nás letošním ročníkem provází a budou provázet v nejrůznějších podobách.

Každý rok se Vám mezi řečníky podaří přilákat řadu zajímavých hostů. Na koho se můžeme těšit letos?

Mezi řečníky se vystřídají osobnosti z nejrůznějších oblastí lidské činnosti, které chtějí šířit zajímavé myšlenky. Publikum se může těšit na oceněnou vědkyni Julii Bienertovou Vašků, moderátora a novináře Martina Veselovského a jeho kolegu editora Jana Rozkošného. Do svého rodného Zlína se zpět vrátil také kolonizátor Marsu v projektu SpaceX David Pavlík. V některém z dalších bloků se představí freestyle snowboardistka a česká olympionička Šárka Pančochová, která je i úzce spjata se Zlínem. Přijede také zakladatel Dobrokávy Libor Hoření, ochránkyně mořských želv Hana Svobodová a bývalý český „youtuber“ Jiří Král. Zlín zastupuje také Vašek Staněk, který dál pokračuje v Baťovské tradici a vyrábí boty. Nebude chybět ani děkan Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Roman Čermák a trenér paměti Milan Bumbálek. Jejich profily jsou na webu www.tedxzlin.cz.

TEDxZlín je akcí, která se nesmí pořádat se ziskem. Jak se to dá zvládnout?

Připravit tak prestižní akci by ale nebylo možné bez partnerů. Během tří let, co tento event. připravujeme, už máme některé stabilní podporovatele. V dnešní době totiž není vůbec snadné někoho přesvědčit k tomu, aby podpořil vzdělávací či osvětové akce, které jsou zaměřeny na velmi specifické publikum, a nejedná se o nijak masivní společenskou akci. My se na oplátku snažíme jim poskytnout co nejlepší zázemí, aby společně s námi mohli šířit inovátorské myšlenky tím správným směrem.

Jak jste zlínské společnosti přesvědčili o spolupráci?

Letos nám velkou podporu poskytli především hlavní partneři – společnost NWT a Monet+. Ti nás podporují již po několikáté a obě firmy se rozhodly, že chtějí být donátory i dalších ročníků, a toho si vážíme nejvíce. A toto k tomu dodává Jiří Stodůlka, člen představenstva NWT: „NWT je skupina významných technologických a inovační firem se sídlem ve Zlíně. Přes 20 let přinášíme „New World Technologies“. Světový fenomén TED je známý svou vstřícností vůči inovativním myšlenkám. A nemusí jít jen o ambice změnit svět, kolikrát stačí změnit sám sebe, protože tam to vše začíná. V rámci naší firemní filozofii dáváme prostor každému, kdo má určitou vizi a dokáže ji sdílet s druhými. Jedině tak se vize mohou proměnit ve skutečnost. A my chceme být u toho – u prvotních myšlenek a impulzů, které se ať už dříve či později mohou změnit ve velkou celospolečenskou ideu.“
Stejně tak si vážíme spolupráce s firmou Monet+, kde si dovolím citovat ředitele Břetislava Endryse, proč právě s námi navázali dlouhodobou spolupráci: „Podpora poslání TEDu – tedy šíření myšlenek, které zlepšují, kultivují svět kolem nás, není pro naši firmu rozhodně vystoupením z “technologické bubliny”. Misí MONET+ je bezpečný a snadno přístupný digitální svět. Naše systémy přináší důvěru, že na druhé straně vašich digitálních vazeb je opravdu ten, koho tam očekáváte. Věříme, že důvěra, vzájemný respekt a bezpečné prostředí pro naše společenské i digitální vazby jsou jedinou cestou jak kultivovat naše interakce i napříč mezi jednotlivými bublinami. Jsme velmi rádi, že se jako hlavní partner zlínského TEDxu můžeme opět zamyslet jak svět kolem nás udělat o něco lepší.”

Co znamená zkratka TED?

Je to zkratka ze slov „Technology, Entertainment, Design“ nověji vykládaná jako „Thinkers, Enablers, Doers“). TED je pak každoroční konference a platforma postavená kolem hesla „myšlenky hodné šíření“ (ideas worth spreading). Jádrem a nejznámějším výstupem TEDu jsou tzv. TED Talks, záznamy z vystoupení, ke kterým jsou zváni hosté z různorodých oblastí vědy, techniky, umění, designu, politiky, vzdělání, kultury, byznysu, ale i občanští aktivisté a lidé, jejichž životní příběh může ostatní inspirovat.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162032′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2166‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162032‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x