ZAPOMENUTÝ UNIKÁT I.: Počátky Zoologické zahrady Tomáše Bati

ZLÍN – Zlínská zoologická zahrada Lešná je nejnavštěvovanějším turistickým místem celé Moravy. Nicméně nebýt devastující druhé světové války, žebříčky návštěvnosti mohla bořit úplně jiná zlínská zoo. V třídílné sérii Zapomenutý unikát si představíme zoologickou zahradu, kterou vybudoval Tomáš Baťa – v prvním díle se zaměříme na její vznik.

Zahradu vybudoval Baťa na začátku 30. let 20. století v samém centru města. Ta si ve své době získala celoevropský věhlas. Dnes již o jednom z nejpřitažlivějších lákadel předválečného Zlína bohužel ví málokdo.

„Vznik zlínské zoologické zahrady v roce 1930 souvisel s úsilím podnikatele a starosty Zlína Tomáše Bati zmodernizovat město a zpřístupnit parky veřejnosti. V květnu 1927 odkoupila firma Baťa pro město Zlín bývalé panské pozemky, les Tlustá a také zámek s parkem,“ uvádí Vladimír Štroblík ve Sborníku Státního okresního archivu ve Zlíně.

Zámecká budova v parku byla přebudována v Klubovní dům. Zároveň probíhala kultivace zámeckého parku, ze kterého vzniklo společenské centrum Zlína. Pro děti bylo v parku zřízeno několik hřišť, jezírka a také první klec se zvířaty. Ta se stala základem pro budoucí zoologickou zahradu.

Po zpřístupnění parku v květnu 1930 pobývaly v kleci čtyři opice a do jezírka bylo umístěno deset želv. Na podzim přibyli dva tuleni. Dále se v zahradě nacházeli mývalové, papoušci, pelikán či velbloud, jednalo se také o koupi slona. Koncem ledna 1931 už měla zlínská zoologická zahrada celkem 43 zvířat a jejich počet se měl i nadále zvyšovat.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162365′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2192‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162365‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x