Zlínský kraj uzavřel nové smlouvy s železničními dopravci

ZLÍNSKÝ KRAJ - Smlouvy se společnostmi České dráhy a ARRIVA vlaky, které budou od 15. prosince letošního roku zajišťovat veřejnou drážní dopravu v regionu, uzavřel v polovině března Zlínský kraj.

Tyto společnosti nabídly kraji nejnižší nabídkové ceny a zároveň splnily stanovené standardy a požadavky. V prosinci tak nastane nová situace, neboť v současné době jsou jediným osobním železničním dopravcem ve Zlínském kraji České dráhy. „Věřím tomu, že příchod konkurence na železnici bude přínosem pro občany našeho kraje a že oba dopravci těch devět následujících měsíců naplno využijí k tomu, aby se na nové období dobře připravili. Pro nás jsou to velké peníze, které v dalších letech na zajištění železniční dopravy v kraji vynaložíme, ovšem přinese to s sebou významné navýšení komfortu pro cestující i posílení počtu spojů,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

„Nové smlouvy zohledňují navýšení objednávaných vlakových kilometrů o 34 % ročně oproti současnému stavu, což je v České republice ojedinělý počin, takto jednorázově navýšit objednávku. Věříme, že posílení nabídky vlakových spojů přispěje k zastavení negativního trendu úbytku cestujících a přilákání cestujících nových,“ doplnil Pavel Botek, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast dopravy.

Zatímco České dráhy budou na základě nových smluv zajišťovat dopravu na linkách v rámci provozních souborů A a C, společnost ARRIVA vlaky na linkách spadajících pod provozní soubor B. „Jsme připraveni poskytovat ty nejlepší služby po celou dobu trvání smluv,“ prohlásil po podpisu předseda představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Za společnost ARRIVA uvedl její generální ředitel Daniel Adamka: „Na tratích, kde budeme jezdit, nabídneme cestujícím nízkopodlažní vozidla s klimatizací a wi-fi.“ Smlouva se společností ARRIVA je uzavřena na deset let, zatímco smluvní období u provozních souborů A a C s Českými drahami je pouze čtyřleté kvůli předpokládanému dokončení elektrifikace trati Otrokovice – Vizovice. Po spuštění elektrického provozu by se měly tyto soubory náležitě upravit a vysoutěžit nové smlouvy. 

České dráhy a.s.

  • Provozní soubor A (dieselová trakce) linky Otrokovice – Zlín – Vizovice, Kroměříž – Zlín – Vizovice, Veselí nad Moravou – Otrokovice – Zlín, Přerov – Zlín
  • Provozní soubor C (elektrická trakce) linka Přerov – Břeclav

ARRIVA vlaky s.r.o.

  • Provozní soubor B (dieselová trakce) linky Rožnov pod Radhoštěm – Vsetín – Bylnice, Vsetín – Velké Karlovice, Staré Město u Uherského Hradiště – Uherský Brod – Bylnice, Uherský Brod/Újezdec – Luhačovice

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x