G18: Benjamínek mezi zlínskými galeriemi

Jsme rádi, že galerie už nemusí být tiché místo, kde v koutě plete kustodka nekonečnou šálu a po očku vás bedlivě sleduje, jestli náhodou třeba neolizujete obrazy. Ne, galerie už jsou místa plná života, umění se tu potkává ve všech možných formách - výstavy doplňují workhsopy, promítání, happeningy. Takové je to i v nejmladší zlínské galerii G18.

S galerií G18 se zatím nejčastěji pojí slovo nová. Je to nejnovější zlínská galerie, leží v nové univerzitní budově, kterou navrhla Eva Jiřičná a je to nová galerie Fakulty multimediálních komunikací. Nebo možná spíš první. Ale pozor, G18 není místem, kde byste našli jen studentské práce. Naopak. Má nakročeno k zajímavým výstavám, které rámec fakulty i Zlína rozhodně překračují.

Zlínsko a Luhačovicko

Právě teď tu visí velkoformátové divadelní plakáty z mezinárodního bienále v polském Rzeszowe. Přímo od dveří se na vás šklebí dvoumetrová lebka s královskou korunou. Hamlet. Divadelní plakáty jsou třetí výstavou za těch pár měsíců existence galerie. Eva Gartnerová, která je produkční galerie mi vypráví, jak to celé začalo.

Zlínsko a Luhačovicko

„Galerie byla už v návrhu od architektky Evy Jiřičné a která jiná fakulta by se prostoru měla ujmout než Fakulta multimediálních komunikací? Fungujeme tady od září 2018, prakticky jsme s kurátorkou galerii připravovaly vlastníma rukama,“ směje se Eva. Mimochodem, směje se ráda a často a je vidět, že za ní stojí velká spousta práce. „Otevírali jsme výstavou Průzkumy bydlení. Když jsi na výstavu přišla, procházela jsi něčím, co připomínalo byt, který znázorňoval různé fáze života člověka. Abycho výstavu trochu oživili, měli jsme tu workshop s floristy z Kytku do bytku. Bylo skvělé pozorovat návštěvníky, jak prostor výstavy mění pomocí květinových instalací, jak vypadá květina v prostoru znázorňujícím dětství a jak vypadá ta, která stojí na konci lidského života.“ Workshop s květinami ale nebyl jediný. Stříhaly se tu noviny v rámci Recykliteratury, chystají se závody formulí na dálkové ovládání.

Zlínsko a Luhačovicko

Kromě Evy za galerií stojí ještě její hlavní kurátorka Romana Veselá a samozřejmě také děnkaka Fakulty multimediálncíh komunikací. Společně se starají o to, aby mezi výstavní prostory ve Zlíně přibyla nová platforma, která reflektuje současný design a umění, a zároveň je dostatečně hravá, tak, jako sami ti, kdo se o ni starají.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163403′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2298‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163403‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x