BĚHY ZLÍN organizují a podporují kondiční běhání

ZLÍNSKÝ KRAJ - Běhat může každý. Vždyť chůze je nejpomalejší tempo běhu. Běhy Zlín je spolek zapálených běžců, kteří organizují běžecké akce pro veřejnost, běžecké kempy, pravidelné výběhy. Běhy Zlín spolupořádají a založily Festivalový půlmaraton Monet+ Zlín. Cílem spolku je přivést lidi k aktivnímu pohybu.

První zmínky o běhání ve Zlíně se datují už do roku 1939, kdy se ve městě běžel první maraton. Organizování běžeckých akcí má počátek v roce 1947, kdy vznikl zároveň nejstarší běžecký závod na Moravě – Běh přes valašské kotáry. Závod se dříve konal jako krosový běh na kopci Barabáš nad Zlínem. Mezi vítězi byste našli mimo jiné i čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. V roce 2002 pořádající klub AK Zlín přesunul akci do centra Zlína, kde se koná pod názvem Přes valašské kotáry – běh Zlínem.

Spolek Běhy Zlín oficiálně vznikl v roce 2014 a navázal na tradici běžeckých akcí spadajících pod Sdružení organizátorů běžeckých závodů (SOBZ Zlín). Organizuje už 35 let seriál závodů Běhy Zlín, do kterého letos patří celkem 15 běžeckých závodů na tratích od tří kilometrů až po půlmaraton. Na závody se může přihlásit kdokoliv bez rozdílu výkonnosti.

Za poslední roky se výrazně zvedl zájem o běhání i ve Zlíně a okolí. Například v roce 2008 se seriálu zúčastnilo 249 běžců, v roce 2012 pak závody běželo 830 běžců, v roce 2018 pak 1 887 běžců. Průměrně se za posledních pět let zdvojnásobil počet běžců na jednotlivých závodech. Nejvyhledávanějším závodem je Štěpánských běh.

Vrcholem je už čtyři roky pro spolek Běhy Zlín Festivalový půlmaraton Monet+ Zlín, který spolupřipravuje s Filmfestem a je tak součástí dětského filmového festivalu. Více než zdvojnásobení počtu účastníků během prvních čtyř let je důkazem, že akce je úspěšná a do Zlína patří. V letošním roce se zlínského půlmaratonu zúčastnilo 1 661 běžců na tratích půlmaratonu, čtvrtmaratonu a štafet. Dalších 600 běžců se pak zúčastnilo Festivalového rodinného běhu.

Boom v zájmu o běhání vedl spolek k rozhodnutí, že rozšíří aktivity. Proto už čtvrtým rokem pod hlavičkou projektu Freeruns.cz organizujeme pravidelně dvakrát týdně výběhy ve Zlíně a blízkém okolí. Výběhy jsou bezplatné, probíhají na cyklostezkách či na lesních značených cestách. Délka výběhu je zhruba jedna hodina.

Ve spolupráci s pohybovým studiem Fyziomovement navíc organizuje základní běžecké workshopy, které mají za cíl přiblížit lidem základy běhání. Dále připravují jednodenní běžecké kurzy a už druhým rokem se konají čtyřdenní běžecké kempy.

Hlavním mottem Běhů Zlín je aktivní pohyb pro radost. Smyslem pořádání závodů a hlavně běžeckých kempů je kondiční sportování, zejména běh. A běh proto, že jde o nejjednodušší pohybovou aktivitu, k níž na začátku stačí pouze odhodlání. A jak začít?

„Stačí se zvednout z gauče, dát si triko, kraťasy, sportovní boty a vyběhnout. Hlavně pomalu. Stačí pomalu, klidně i indiánským způsobem, tedy střídáním běhu a chůze. Není kam spěchat. Vidím, že spousta lidí se chce rozběhnout, ale rychlým startem si pohyb spíše znechutí,“ popisuje častou chybu začátečníků trenér kondičního běhu a předseda spolku Bohuslav Komín.

Důležitým doplňkem k pohybu je cvičení. Pravidelné. Proto součástí běžeckých kempů Běhy Zlín jsou rozcvičky, běžecká abeceda, strečink, posilování a zpevňování středu těla. „Sedavý způsob zaměstnání, sezení v autě způsobují, že nemáme aktivní břišní a zádové svaly. A při přetížení to je hned znát,“ dodává.

Více na webu www.behyzlin.cz..