Hrady a zámky na podzim neosiří. Běžte se podívat!

ZLÍNSKÝ KRAJ - Do Kroměříže můžete nejen za koňmi, zámek Lešná se stane Královstvím etikety, nejočekávanější akcí sezony na zámku Vizovice jsou zářijové noční prohlídky.

Do Kroměříže nejen za koňmi

Pestrou sezonu letos pro návštěvníky připravil Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž. Program ale ještě nekončí, na začátku podzimu se Kroměříží rozezní klapot koňských kopyt. Ve dnech 28. – 29. září se totiž v Podzámecké zahradě koná Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží. Součástí akce je průvod kočárů městem i vozatajský parkur v Podzámecké zahradě.

Do 29. září je ještě v obrazárně Arcibiskupského zámku otevřena hlavní výstava Za chrám, město a vlast – biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna uprostřed barokní Evropy.       

Zámek Lešná se stane Královstvím etikety

Království etikety, kde se děti naučí vybranému chování, otevírá opět v září své brány. Zámek Lešná v areálu Zoo Zlín chystá ve dnech 14. a 15. září speciální víkendový program pro rodiny s dětmi. V interiérech zámku se návštěvníci přenesou do pohádkového království. Princezna Koloběžka porušuje snad všechna pravidla slušného chování, prohání se po celém zámku na své koloběžce a před králem se schválně schovává. Král se bojí, aby mu dcerka neudělala ostudu, a tak prosí děti, aby mu společně s průvodkyní pomohly princeznu Koloběžku najít a napravit její chování. Po úspěšném absolvování všech úkolů v královském paláci obdrží děti řád „Mistr Etikety“. Prohlídky zámku se konají 14. a 15. 9. od 9.30 do 17.00, v půlhodinových intervalech. Program je vhodný pro děti od 3 do 12 let. Rezervace pro skupiny je možné zajistit na adrese divilkova@zoozlin.eu.            

V noci vyrazte do vizovického zámku

Nejočekávanější akcí sezony na zámku Vizovice jsou zářijové noční prohlídky, které se vrací po dlouhých šesti letech. Návštěvníci se mohou těšit na téma inspirované knihou Vítězslava Nezvala Valérie a týden divů. Akce se už tradičně uskuteční na konci babího léta, 20. a 21. září. Rezervace vstupenek budou spuštěny 1. září.

Zámek Vizovice ovšem stojí za návštěvu i mimo tuto akci. Budova totiž letos prošla velkou proměnou. Úspěšně byla dokončena komplikovaná akce obnovy, která zahrnovala opravy komínů, krovů a výměnu střešní krytiny na budově zámku. Po dvou letech specializovaných prací v mnoha řemeslných oborech se zámek oblékl do červené barvy.

Jeho nová cihelná střecha, která nahradila nepůvodní břidličnou krytinu, i bělostné komíny s tvarovanými klenutými „čepicemi“ teď svítí do krajiny a významně zviditelňují stavbu, která patří k výjimečným památkám druhé poloviny osmnáctého století.        

Provokativní snímky Roberta Vana

Světově proslulý fotograf mužských aktů Robert Vano vystavuje do 15. září na zámku v Holešově. Jeho celoživotní tvorbu reprezentuje výběr 99 snímků. Výstava nabídne autorovy fotky od sedmdesátých let minulého století až po současnost. Fotografie je možné zakoupit.               

Den hradu Lukova

Největší kulturně společenská akce letošního roku se chystá na hradě Lukově v neděli 15. září 2019. „V rámci Dne hradu představíme výsledky celoroční památkové obnovy a archeologického výzkumu,“ uvedl správce hradu Jiří Holík. Neméně zajímavou aktivitou Spolku přátel hradu Lukova a dalších partnerů bude kulturní akce „Od hradu ke hradu (Zlínského kraje)“. Program, jenž proběhne 2. – 3. listopadu 2019 na hradě v Kurovicích, bude zahrnovat přednášky odborníků z oblasti památkové péče. Sobotní večer přinese bohatý kulturní program. V neděli budou mít registrovaní účastníci možnost absolvovat komentovanou prohlídku hradů Lukova, Cimburku a Křídla.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x