Úspory na stáří lidé příliš neřeší. Kolik byste měli mít naspořeno na důchod?

Finanční rezervu má podle průzkumu tři čtvrtiny Čechů. Málo z nich si ale přitom spoří přímo na důchod. A dokonce často ani netuší, jakou finanční rezervu by si měli vytvořit. Kolik byste měli mít naspořeno?

Mít dostatečnou finanční rezervu není důležité jen pro odchod do důchodu. Nikdy nevíte, co se může stát a nenadálá situace vás může snadno překvapit. Máte rezervu ve výši pár desítek tisíc korun? Ani ta vám ale nemusí stačit. Za opravu porouchaného auta nebo při ztrátě zaměstnání budete potřebovat mnohem víc. Jaká je ideální výše, kterou byste si měli naspořit?

Jak vytvořit finanční rezervu?

Spoření je jedna z věcí, kterou mnozí stále odkládají. Mladí si chtějí užívat život a vydělané peníze tak často utratí za zábavu, cestování nebo jiné koníčky. Finanční rezervu mají pod 10 tisíc korun nebo vůbec žádnou. Často se pak musejí uchýlit k půjčce, přitom by stačilo správně spořit.

Spořte chytře

Neskladujte peníze pod matrací, v prasátku ani na běžném účtu. Rezervu můžete potřebovat okamžitě a nejlepší je šetřit na spořicím účtu. Oproti běžnému účtu se vám zde peníze budou zhodnocovat, máte je přitom stále kdykoliv k dispozici a můžete na něj vkládat prostředky, jak budete potřebovat, ať už pravidelně nebo podle situace.

Kolik mít naspořeno?

Už jsme zmínili, že mít rezervu kolem 10 000 korun se příliš nevyplatí. Ideální je mít naspořeno alespoň částku adekvátní 6 měsíčním příjmům, minimálně však 3 měsíční příjmy. Když se naučíte spořit pravidelně alespoň 10 % ze svých příjmů, dostanete se do ideálního stavu. Nemusíte ale hned z rozpočtu ukrojit největší část na úspory. Ani to neznamená, že byste si už nemohli dopřát občasné radosti jako je například nákup nového oblečení nebo hezké večeře v restauraci.

Mladí lidé kolem 30 let už by měli svou finanční situaci více promýšlet. V nejlepším případě by měli mít naspořeno do výše svého ročního příjmu. Pokud tedy za rok vyděláte například 300 000 korun, měly by se vaše úspory pohybovat také kolem této částky. Stejně tak je dobré si říct, proč spoříte: Chcete mít rezervu? Spoříte na bydlení? Nebo chcete zajistit své děti?

Kolik mít naspořeno na důchod?

Přiznejme si to, důchody u nás nejsou nijak vysoké a mnoho seniorů se potýká s finančními problémy. Na svůj životní standard před odchodem do důchodu pak často již ve stáří nedosáhnou.

Na důchod si spoří až čtyři pětiny lidí mezi 25 a 50 lety. Odborníci říkají, že pokud si na důchod naspoříte alespoň milion korun, mělo by vám to stačit. Záleží ale na tom, jak moc si chcete v důchodu užívat a jak moc jste skromní.

S výpočtem důchodu, a to jak jeho výše, tak i odchodu do něj, vám pomůže důchodová kalkulačka. Když budete vědět, kolik let vám do důchodu zbývá a s jakým průměrným důchodem zhruba můžete počítat, ujasníte si, kolik chcete spořit a jak si spoření rozložit v čase.