Výhody a nevýhody: Je lepší být zaměstnancem, nebo podnikatelem?

Jste zaměstnanec a přemýšlíte o podnikání na vlastní pěst? Na konci roku 2018 bylo v Moravskoslezském kraji zaměstnaných necelých 440 000 osob (3. nejvyšší počet v krajích, po hl. m. Praze a Jihomoravském kraji). Podnikání ve vlastnoručně vybudovaných nebo odkoupených firmách na prodej se věnovalo více než 220 000 lidí, tedy jednou tak méně osob než zaměstnaných. Jaké jsou výhody a nevýhody práce na pracovní poměr a na živnostenský list?

Zaměstnanec má garantovaný plat a benefity

Jako zaměstnanec máte zaručenou alespoň minimální mzdu danou zákonem. Naopak podnikatelé, ať už vybudují vlastní firmu nebo odkoupí již hotovou firmu na prodej, mohou být dokonce v mínusu – na druhou stranu si ale dokáží přijít na několikanásobek minimální mzdy, pokud se jim daří. V takovém případě si pak na rozdíl od zaměstnanců dokáží snáze našetřit peníze na nemovitosti, luxusní auta nebo exotické dovolené.

Podnikatel ani nemá nárok na 4týdenní dovolenou – své volno si musí napracovat vlastně dvakrát. To samé platí i o pracovní neschopnosti, při které i živnostník může získat finanční příspěvek, pokud pravidelně odvádí nepovinné nemocenské pojištění. Do této kategorie spadají i podnikatelky, které odešly na mateřskou a rodičovskou dovolenou – příspěvek od státu dostávají nižší, než jejich kolegyně v zaměstnaneckém poměru a na nemocenském pojištění si před porodem musí připlácet.

Na odvody musí podnikatel myslet sám

Zdravotní a sociální pojištění nemusí zaměstnanec vůbec řešit, odvádí je za něj zaměstnavatel. U podnikatelů, kteří si musí odvody hradit sami, nikdo nebere v potaz jejich momentální zisk – platit musí vždy včas a stejnou výši pojištění.

Být svým pánem má i nevýhody

Jako podnikatel pracujete sám na sebe a svou pracovní dobu si určujete sám. Jste pánem svého času a máte volnou ruku v organizaci svých pracovních dnů a aktivit. Někdy je to ale i nevýhoda – nikoho nebude zajímat, že máte za týden desetihodinové přesčasy, ani že musíte vyřizovat objednávky v osm večer. Práci si také živnostníci musí shánět sami a je vždy rizikem, zda nakonec budou mít čím svůj pracovní čas vyplnit. Od toho se samozřejmě odvíjí i jejich mzda. Na jejich bedrech leží také veškerá administrativa spojená s podnikáním. Na druhou stranu se mohou svobodně seberealizovat a veškerá rozhodnutí o dalším pracovním postupu záleží jen na nich, nikdo jim nic nepřikazuje. Mohou si také do firmy přibrat jen ty spolupracovníky, se kterými si sednou po pracovní i lidské stránce.

Rozhoduje ochota riskovat

Pokud se rozmýšlíte, zda se nechat zaměstnat nebo pracovat sám na sebe, volte podle míry rizika, kterou jste ochotni nést. Jako podnikatel pracujete efektivněji, svobodněji a jen na projektech, na kterých chcete. Jako zaměstnanec zase máte garantovanou mzdu i další jistoty. Podnikatelé si ale přijdou, pokud se jim daří, častokrát na mnohem více peněz. Jednou z možností, jak se odhodlat, je zkusit si při zaměstnání podnikat na vedlejší činnost. Zůstanou vám tak výhody zaměstnance a zjistíte, zda je pro vás práce na vlastní odpovědnost to pravé.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x