Kroměříž: za tajemstvím podzemí

KROMĚŘÍŽ - Slunečné odpoledne na kroměřížském náměstí. Nechtěli byste se jít trochu zchladit? Tentokrát se nepůjdeme koupat, ale podíváme se Kroměříži tak trochu pod sukně. V Muzeu Kroměřížska mají novou expozici Historie ukrytá pod dlažbou města. Tak se jdeme trochu bát do sklepení.

Muzeum Kroměřížska za poslední roky dost prokouklo. Ocitli jsme se opět na místě, kde lidé dělají svoji práci srdcem a s neutuchajícím nadšením chtějí předvést to nejlepší ze svého oboru. Hned u vstupu nás vítá usměvavá paní na recepci a vysvětluje, co je zrovna k vidění. Ze stálých expozic Památník Maxe Švabinského a Historie ukrytá pod dlažbou města si vybíráme tu pod povrchem a už se hrneme do sklepení.

Kroměřížsko

K nové expozici musíte sestoupit do studeného kamenného sklepa kapitulního domu, ve kterém se muzeum nachází. Všechno ztichne a jakoby se nad vámi najednou rozestřela tíha celého města.

Kroměřížsko

Dole ve sklepení se rozsvěcují světla, procházíte mezi vitrínami a exponáty a nasáváte atmosféru dávnověku. Expozice je rozkročená snad po celé historii města, stopy vedou až do pravěku. Najdete tady šperky, nástroje i nádobí z každého období. Mezi nimi tiše svítí dotykové obrazovky s perfektně zpracovanými materiály, kde se dozvíte, jak se tehdy žilo.

Kroměřížsko

„Máme tu i pravý a nefalšovaný poklad,“ láká nás kurátorka za tajemstvími expozice. A opravdu. Ve zdobené truhličce tu leží historické šperky a mince. Přesně takhle by měl poklad vypadat. „Našel se v židovské části města při rekonstrukci měšťanských domů a označuje se jako židovský poklad.“ Zatímco ve středověku si lidé na horší časy schovávali mince a šperky, v pravěku by pokladem byly nepovedené nebo polámané šperky a nástroje, které si lidé nejspíš schovávali, aby z nich mohli časem zase něco vyrobit. A dnes? Jak by asi vypadal poklad, který by tu zůstal po nás?

Kroměřížsko

V podzemí muzea je také model města, který ukazuje, jak Kroměříž vypadala v 19. století. Je tu středověká jímka, která baví hlavně děti, je tu hrnčířská pec a je tady i černá kuchyně, která kdysi bývala v každém měšťanském domě. Dnes už byste takovou našli jenom tady v muzeu.

Kroměřížsko

Cestou na povrch jako byste prošli bránou času. Svítí sluníčko, kolem vás je naše normální a běžné 21. století. Jestli máte chuť, zajděte se ještě podívat na aktuální výstavu nebo se jenom tak projděte historickým podloubím kroměřížského náměstí. Tak co, líbilo?

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164406′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2484‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164406‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>