Bydlení ve Zlíně: Za kolik dnes pořídíte průměrný byt či dům pro čtyřčlennou rodinu?

Foto: Shutterstock.com
Zlín je velmi atraktivní lokalitou pro mladé rodiny s dětmi. Jedná se oproti největším tuzemským metropolím o relativně klidné a malebné město, které zároveň nabízí dostatek pracovních příležitostí. Lákavé je i pro svou baťovskou historii a podnikatelský duch, který se v rámci této tradice na Zlínsku dodnes drží.

Jak je to ale z pohledu financí? Na kolik zde mladou rodinu pořízení vlastního bydlení přijde? A je ještě hypotéka na byt pro místní při daných cenách dostupná?

Atraktivní lokalita ceny zvyšuje

Zlín jako hlavní město Zlínského kraje a největší město na okraji Valašska láká k nastěhování obyvatele ze širokého okolí. Klasické baťovské domky se ale dědí z generace na generaci, jejich cena za metr čtvereční je z pochopitelných důvodů mnohem vyšší než u jiných srovnatelných staveb, a tak pro běžnou rodinu je dostupnou volbou buď byt v klasickém panelovém či cihlovém bytovém domě, nebo dům v malém rodinném domku na okraji města.

Díky tomu, že Zlín není v těsné blízkosti velké metropole (Praha, Brno, Ostrava) a v okolí je poměrně velké množství středně velkých měst, Zlín natahuje movitější klientelu a ceny nemovitostí zde zejména v posledních letech rostou velmi vysokým (až dvouciferným) ročním tempem.

Jaká je dnes cena bytů ve Zlíně?

Cena bytu o podlahové ploše kolem 70 metrů čtverečních a dispozicích 3+1 či 3+kk se pohybuje ve Zlíně za byt v dobrém stavu kolem 4 milionů Kč. Neboli cena se pohybuje mezi 50 až 60 tisíci Kč za metr čtvereční. Svou roli hraje lokalita, kvalita celé stavby a stav daného bytu, případně příslušenství jako sklep a balkon a možnosti parkování.

Jaká je cena rodinného domu ve Zlíně?

Domy jsou už ze své podstaty dražší. Podlahová plocha průměrného domku je větší než u průměrného bytu a k domu obvykle patří i nějaký pozemek se zahradou. Velmi variabilní je cena z hlediska stavu nemovitosti, lokality, a právě dle velikosti zahrady. Zjednodušeně můžeme říct, že cena domku pro čtyřčlennou rodinu se pohybuje mezi 5 a 10 miliony Kč. Za takovou částku dostanete jednopodlažní či dvoupodlažní domek o výměře kolem 150 metrů čtverečních a s přiměřeně velkou zahradou.

Dosáhne rodina na hypotéku?

To samozřejmě záleží na jejích příjmech. Pokud jde o mladý bezdětný pár, který pobírá alespoň dva roky průměrnou mzdu, s velkou pravděpodobností rodina na hypotéku dosáhne, má-li alespoň 20 % cílové částky našetřených. Pokud ale rodina pobírá nižší mzdu nebo je např. žena na mateřské dovolené, případně chybí potřebná hotovost, s hypotečním úvěrem to bude mít rodina mnohem těžší.

Doporučujeme vše konzultovat s finančním poradcem nebo pracovníkem místní pobočky v bance, kteří vám mohou nezávazně spočítat, na jaký úvěr a za jakých podmínek můžete při svém současném příjmu dosáhnout.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x