Časté bolesti břicha: příčiny a léčba

Zdroj: Leszek Glasner / Shutterstock.com
Asi každého z nás už někdy bolelo břicho. Zatímco někdy se bolesti břicha soustředí do oblasti žaludku, jindy nás pobolívá celý podbřišek. U žen může vyvolat bolest břicha menstruace, kdy k bolestem často dochází ještě před jejím samotným začátkem. Jak odhalit, proč vás bolí břicho a jak si od bolesti břicha ulevit?

Bolesti břicha nepodceňujte

Bolest břicha není radno podceňovat. Proč? Právě v břiše se totiž ukrývají veškeré životně důležité orgány. I když se může jednat o zdánlivě neškodnou bolest žaludku vyvolanou tím, že jste něco špatného snědli a jednoduše vám to nesedlo, do břicha si nevidíte a tyto nepříjemné pocity mohou být i signálem, že se s vámi děje něco mnohem vážnějšího.

Jak se bolesti břicha projevují?

Příznaky stejně jako intenzita se mohou výrazně lišit. Pokud se jedná o zánět močového měchýře, pak je pro tento zdravotní stav typická pálivá až svědivá bolest soustřeďující se do oblasti podbřišku. Jiné jsou bolesti břicha v těhotenství nebo při menstruaci, kdy ženy velmi často pociťují nepříjemné a mnohdy i pořádně silné křeče v břichu.

Bolesti v podbřišku mohou být signálem gynekologického zánětu. Jde-li o slepé střevo, nejčastějším projevem je bodavá bolest na pravé straně břicha.

Zažívací potíže a průjem

Asi nejběžnějším důvodem pro vznik bolestí jsou zažívací potíže. S nimi se setká snad úplně každý, přičemž intenzita i délka bolesti se mohou u každého z nás lišit. Zažívací potíže může vyvolat konzumace špatného jídla, když nám něco nesedne – tehdy pomohou léky na žaludek. Důvodem ale může být i virový původ. Pokud jde na vině nějaký vir, poznáte to podle dalších příznaků – zvracení a průjem.

Asi každý už měl někdy průjem. Na první pohled neškodná reakce těla, která ale v případě, kdy trvá delší dobu a nedochází k jejímu zlepšení, může ohrozit váš zdravotní stav. Jako první pomoc se nabízí léky na průjem, které se vyplatí mít doma po ruce.

Jak se zbavit průjmu?

Nejznámějším pomocníkem proti průjmu je aktivní černé uhlí, které mohou užívat jak děti, tak i dospělí. Další z možností, jak zastavit průjem, je užívat perorální roztok Hylak – léčivý přípravek s komplexním účinkem. Jeho úkolem je obnovit a následně udržet střevní mikroflóru. Hylak na podporu růstu pro tělo prospěšných bakterií regeneruje střevní sliznice, upravuje pH ve střevech a obnovuje střevní mikroflóru, která byla průjmem narušena.

Pokud se chcete zbavit průjmu, dodržujte suchou stravu – piškoty, krekry, suchary a rohlíky. Dodržujte také pitný režim, protože nejen průjem, ale také zvracení hodně odvodňuje a hrozí dehydratace.

Nadýmání a zácpa

Pokud jde o časté bolesti břicha, jednou z poměrně častých příčin je nadýmání. Společně s ním se dostavují mnohým dobře známé pocity tvrdého břicha, objevit se mohou křeče v břiše a také zácpa, která může být i dlouhodobá.

Co pomáhá na bolest břicha způsobenou nadýmáním a zácpou? Pokud trpíte těmito potížemi, může vám pomoci zdravá výživa. Proti zácpě je dobré dodržovat pitný režim a vypít alespoň 2 litry tekutin denně. Doporučit můžeme hořečnaté minerální vody, také byste se měli zaměřit na stravu podporující správnou funkci střev a vyprazdňování.

Na vině může být také stres

Jedním z viníků a důvodů, proč vás může bolet břicho, je také stres. Možná jste na sobě někdy zpozorovali třes žaludku, pocity jeho svírání, bylo vám na zvracení a zkrátka jste měl lidově řečeno žaludek jako na vodě. Stres je reakce těla, objevuje se například před důležitým rozhodnutím nebo před zkouškou. Pokud je viníkem stres, nepomohou ani tak léky na bolesti břicha, jako spíše klidný životní styl a snaha nebrat věci tolik vážně.

Pokud vás bolesti břicha sužují i v noci, jednou z možností, jak si ulevit a bolesti potlačit, je správná spánková poloha. Příčinu bolesti sice nevyřeší ani neodstraní, ale v danou chvíli vám může ulevit a pomoci zase usnout.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x