Covidový rok. Zavřeno, otevřeno a taky (po)otevřeno

Foto: Zlin.cz a Karel Palička
ZLÍNSKÝ KRAJ - Už rok žijeme v situaci, kterou jsme neznali. A když se to tak vezme, tak ji po ročních zkušenostech ani teď pořádně neznáme. S koronavirovou nákazou se pere každý jinak. Kromě přímého ohrožení onemocněním jsou tu následky vyplývající z omezení a uzávěr. Podle znalců lidských duší ovlivňují v ne dobrém slova smyslu každého z nás.

V sídle Zlínského kraje popisuje situaci v nemocnicích, s testováním, očkováním i nasazením studentů do zdravotnických zařízení jeho vedení. Žehrá na přetrvávající nedostatek vakcín. A hledá řešení.

Renata Juřenová z jedné zlínské prodejny s módním oblečením konstatuje zvláštní věc. „Máme zavřeno, částečně se prodej realizuje přes internet a víte co nejvíc frčí? Tepláky a legíny,“ odpovídá si sama s vysvětlením, že velká část dospělých i dětí zůstává doma a nové módní věci zatím nevyhledává.

„Přesně tak, velmi těžko se nakupuje, začíná jaro a já si uvědomuji, že do něj na rozdíl od jiných let půjdu bez doplnění, co se oblečení týče,“ potvrzuje zákaznice Adéla.

„My máme zavřeno, to je jasné, nikdo si na dálku nekoupí třeba pánský oblek nebo boty, doba je špatná, odpadly třeba plesy, kdoví jak to bude s maturitami, prodám tak opasek,“ říká v jen velmi mírné nadsázce Ondřej Sýkora, majitel prodejny s pánskou módou.

Zajímavě láká výloha nedaleké cukrárny. Na ní se píše, že je (po)otevřeno. „To je pravda,“ vysvětluje majitelka Hana Janečková. „Koupit si u nás třeba dort problém není, ale nikdo nesmí posedět, a to popovídání u kávy a zákusku lidem moc chybí,“ dodává.

„Mně daleko nejvíc chybí otevřené bazény v našem plaveckém areálu, byl jsem na pohyb zvyklý opravdu léta, chodil jsem plavat denně časně ráno, teď nic, zbývají jen vycházky Zlínem, to je málo,“ povzdychne aktivní Zlíňan Svatopluk Siegel.

Úplně zavřeno mají nadále ve zlínském Městském divadle. „Kromě toho, že byli všichni naši lidé negativní při testech na koronavirus, žádné optimistické zprávy ohledně otevření nemám, věřte mi, že kdyby to šlo, učiníme tak bleskově,“ přidává se do diskuse ředitel zlínské scény Petr Michálek.

„U nás na svahu je zavřeno, letos se lyžovat vůbec nedalo, ale my s dědou máme otevřeno pořád. Máme skialpy a obden vyrážíme až nad svah, takže si i zalyžujeme,“ nabízí dobré myšlenky a činy školák z Karolinky, kam se vrací zima, Adam Palička.

A na téma zavřeno, polozavřeno či otevřeno i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. „Rádi bychom co nejdříve otevřeli další očkovací centra, velké by mohlo být ve zlínské PSG Aréně, plány máme smělé, zdravotníky pracovité a fundované, ale pořád není dostatek očkovacích látek,“ dodává na začátku druhého roku pandemie.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x