Díky zlínské Klinice běhá po světě přes 5 000 dětí

ZLÍN - Klinika reprodukční medicíny a gynekologie sídlí na zlínském Tomášově už 20 let. Páry, které mají problémy s početím, zde nejvíc oceňují rodinné prostředí a nadstandardní přístup. Bez lékařské pomoci se v současnosti neobejde přibližně 25 procent všech párů, které se snaží o miminko.

První Čech narozený ze zkumavky oslavil loni 37. narozeniny. Od té doby je asistovaná reprodukce jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů medicíny. „Výrazně se zvýšila úspěšnost našich zákroků. Oproti několikaprocentní úspěšnosti v počátcích je nyní průměrně 50%. Za největší úspěch ale považuji to, že zmizela obava a ostych z naší léčby,“ vysvětlil zakladatel a ředitel Kliniky, lékař MUDr. David Rumpík, Ph. D.

Když v roce 2000 Kliniku otvírali, bylo v deseti krajích ČR patnáct podobných zařízení. V současné době je takových zařízení u nás asi padesát. „Dnes je bohužel náš obor hodně vnímán jako byznys, podobně jako plastická chirurgie. Je nemožné, aby se snaha o obchod v medicíně vymkla kontrole. Na prvním místě musí vždy zůstat pacient a péče o něj. My jsme ve Zlínském kraji jediní a podařilo se nám vybudovat opravdu skvělou pověst. Sídlíme v baťovské budově s úžasnou historií a řídíme se oblíbeným heslem Tomáše Bati – náš zákazník, náš pán,“ řekl zakladatel Kliniky.

Základnu pacientů tvoří tuzemské páry. Výrazná skupina přijíždí z okolních států – Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a dalších. „Každý měsíc přivítáme klienty z Francie, máme pacienty z Moskvy nebo Kyjeva, spolupracujeme s Kazachstánem. Pomohli jsme na svět dvojčátkům Američanky, která si v Ohiu otevřela agenturu, a i díky ní máme pacientky z USA. Teď se snažíme o raritu: díky klientce z Austrálie začínáme spolupráci s druhým koncem světa,“ vypočetl David Rumpík. Díky zlínské Klinice už přišlo na svět přes 5 000 dětí a podle statistik to nevypadá, že by místní odborníci měli v budoucnu o práci nouzi. „Počet neplodných párů neustále stoupá. Příčiny jsou jak na straně žen, tak i mužů, ve velké většině případů se vzájemně kombinují. V ČR je průměrný věk rodičky vyšší než třicet let, přitom se stoupajícím věkem plodnost ženy výrazně klesá. Zde se navíc potýkáme s nedostatkem anonymních dárkyň vajíček, díky nimž jsme schopni pomoci neplodným párům (potenciálním dárkyním rádi vysvětlíme všechny podrobnosti). U mužů naopak neustále klesá průměrný počet a pohyblivost spermií. Podílí se na tom všechny negativní civilizační faktory, jako je kvalita a čistota vzduchu, vody, složení naší potravy, telekomunikační smog, stres, a také náš uspěchaný životní styl,“ dodal lékař.

Reklama
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x