Elektrická multikára vyrobená v České republice

ZLÍN - Zlínská technologická a inovační společnost NWT představila svůj nejnovější projekt Enviel. Jde o první komunální elektromobil vyrobený v České republice. Svým pojetím připomíná někdejší legendu z NDR. Jde především o maximální využití hmotnostního limitu pro řidičské oprávnění skupiny B – tedy 3 500 kilogramů. Stejně je na tom Enviel i s variabilitou. Navíc ale přihazuje velký trumf. Ekologický provoz s nulovými emisemi.

Výrobcem vozu je start-up společnost Enviel Systems s.r.o., člen skupiny NWT Group.  Start-up nepodpořilo NWT náhodou. Společnost už delší dobu soustředí své aktivity na trvale udržitelný rozvoj i celosvětovou environmentální politiku. Enviel je synonymem pro tichý a čistý provoz. Elektropohon navíc jeho nasazení žádným způsobem neomezuje, kapacita baterie vystačí na 250 kilometrů. To je pro komunální provoz dostatečná hodnota.

Podobné multifunkční vozy s celoročním využitím jsou používány například ke správě parků, údržbě zeleně, úklidu, pracím na staveništi nebo správě výrobních areálů. Přináší bezemisní provoz, nízké náklady, ergonomický uživatelský komfort a celou řadu dalších nadstandardních funkcí. Díky svým rozměrům se Enviel dostane i do obtížně dostupných a frekventovaných míst. Vozy Enviel nejprve zamíří na český trh, kde chtějí získat zhruba desetinový podíl. „Současná technologie dieselových pohonů již není úplně vhodná pro využití v komunálních službách, proto jsme se rozhodli jít cestou elektromobilu. Do vývoje jsme investovali nižší desítky milionů korun,” uvedl společník Envielu Ladislav Chudý. Roční produkce by podle něj mohla dosáhnout až 200 vozů podle zájmu měst a obcí.

Reklama
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x