Fakta, které byste si měli přečíst o Stellar

Stellar je distribuovaná účetní kniha založená na blockchainu, která je určena k propojení lidí a finančních institucí po celém světě. Cílem společnosti Stellar je zvýšit finanční začlenění vytvořením přístupných, levných a snadno použitelných globálních platebních systémů. Stellar je název sítě, kterou buduje Stellar Development Foundation. Měna sítě se nazývá Stellar lumens nebo jen lumens. Symbol pro Stellar lumens je XLM.

Proč jsou Stellar lumens (XLM) důležité?

Stellar lumens (XLM) jsou tokeny vydané jako nativní aktiva Stellar Development Foundation, neziskovou organizací založenou spoluzakladatelem Ripple Jedem McCalebem v roce 2014. I když si někteří mohou myslet, že Stellar je vidličkou Ripple, po bližším prozkoumání se tyto dva ve skutečnosti mají mnohem více ve způsobu rozdílů, než mají společného. Jsou to podle McCalebových slov dva zcela odlišné kódy. Zatímco se kódy liší a Stellar by tvrdil, že významně zlepšili problémy s Ripple – klíčový rozdíl mezi nimi spočívá v jejich vizi budoucnosti kryptoměny. Také to můžeme vidět i když porovnáme Stellar kurz s ostatními.

Stellar se považuje za finance s posláním. Velká část světové populace zůstává bez banky a Stellar se snaží vytvořit univerzální přístup a účast v globální ekonomice. Tato filozofie je zásadně inkluzivní a celá kódová základna je open-source, což znamená, že kdokoli může změnit nebo upravit kód a účastnit se může každý. Zatímco Ripple je ziskový, Stellar plánuje pokrýt provozní náklady vyčleněním 5 procent z celkových dostupných lumenů pro vlastní potřebu spolu s přijímáním darů. Pokud jde Ripple po bankovním sektoru, Stellar jde po jednotlivci.

Jednou ze silných stránek společnosti Stellar je tým, který vytvořili pro vedení sítě, kterou budují. Partnerům vývojářů jménem projektu Stellar Build nabízejí granty až 2 miliony USD v lumenech. Stellar nedávno uzavřel partnerství s IBM v rámci svého projektu Hyperledger, kde se pokusí společně vyřešit problém globálních přeshraničních plateb.

Stellar navíc obsahuje jednu kritickou komponentu, která se u Ripple nenachází – schopnost provádět ICO v síti Stellar. Jinými slovy, nové kryptoměnové projekty mohou využívat blockchain Stellar k uvolnění vlastního tokenu. Dosud většina nových projektů v prostoru kryptoměn spustila ICO pomocí ethereum pomocí tokenů ERC20. Ale vzhledem k popularitě Ethereum spolu se současnými mechanismy škálování zaznamenal minulý rok obrovské množství nevyřízených transakcí s pomalou rychlostí transakcí a nestálými, statnými poplatky. Stellar slibuje rychlejší transakce a nižší náklady než ethereum, a proto některé krypto startupy začaly používat Stellar jako platformu pro zahájení počátečních nabídek coinů.

Tyto funkce v kombinaci s decentralizovanou a altruistickou misí Stellar přitahovaly příznivou pozornost na rozdíl od kritiky, které Ripple čelí. Ti dva sledují velmi odlišné věci a mnozí mají pocit, že v celkovém obrazu globálního finančního ekosystému je prostor pro obojí.

Jak fungují Stellar lumens (XLM)?

Stellar pracuje na takzvaném Stellar Consensus Protocol, decentralizované síti vrstevníků schopných běžet nezávisle na sobě. Tato decentralizovaná síť serverů se synchronizuje a dosahuje konsensu, vytváří hvězdnou síť a umožňuje distribuci účetní knihy v co nejširší míře. Stellar není tak decentralizovaný jako něco založeného na mechanismu proof-of-work, jako je bitcoin, ale díky tomuto kompromisu dosahuje lepší rychlosti a efektivity. Zatímco původní kódová základna byla podobná. Ripple, nejnovější verze, Stellar-core, je zcela odlišná a používá zcela samostatný algoritmus konsensu.

Stellar se od Ripple liší také tím, jak výměny probíhají. Banky spolupracují přímo se společností Ripple na poskytování zprostředkovatelských služeb nezbytných k výměně jedné měny za jinou a jejímu odeslání. U Stellar k tomu dochází decentralizovaněji. Stellar používá takzvané kotvy, které podle jejich slov dělají následujíc. Kotvy jsou jednoduše subjekty, kterým lidé důvěřují, že své vklady drží a vydávají za ně vklady do sítě Stellar. Fungují jako most mezi různými měnami a hvězdnou sítí. Všechny peněžní transakce v síti Stellar kromě nativní digitální měny lumenů probíhají ve formě úvěru vydaného kotvami.

Kotvy tedy pomáhají s převodem měny, ale jak k výměně dochází? Oficiální burza Stellar podporuje transakce několika způsoby. Za prvé, usnadněním výměny peer-to-peer, například když někdo chce vyměnit americké dolary s někým jiným, kdo má indické rupie. Za druhé, lumeny lze vyměnit za indické rupie, aby se překlenula propast: Někdo může koupit lumeny za americké dolary, vyměnit tyto lumeny za indické rupie na burze Stellar a poté je poslat konečnému příjemci. Nakonec lze vytvořit řetězec konverzí, který je propojí. Například americký dolar by mohl být vyměněn za eura a poté by tato euro mohla být vyměněna za indické rupie. To vše je možné díky výměně Stellar, pomocí lumenů, které v případě potřeby vyplní mezery.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x