Galerie Šantovka hostí světový unikát. Od ledna zde jsou k vidění legendární stroje Leonarda Da Vinciho

Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda Da Vinciho je od 15. ledna k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci. Do 6. února zde mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia. Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž. Výstava také nabízí interaktivní prvky pro děti.

Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Expozice obsahuje přes 50 dřevěných maket rozmístěných na několika místech obchodní galerie. K vidění je například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku (i jeho vodní varianta). Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů. K zajímavostem patří Da Vinciho jízdní kolo, slavná maketa Leonardova lva, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr.

„Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující Da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět ve 3D. To je poznat při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný. Společným jmenovatelem dřevěných strojů je Da Vinciho genialita. Schází ale přesnější dokumentace jeho vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry,“ popsal autor modelů Miroslav Mužík.

Před stavbou každé konstrukce si proto musel autor sám spočítat rozměry veškerých dílů. K tomu potřeboval vždy několik dní. „Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život,“ dodal ke svým modelům konstruktér. Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR. Ta mu, jako jednomu z mála konstruktérů bez inženýrského titulu, udělila čestné uznání.

Podle asociace může návštěva výstavy maket Da Vinciho legendárních strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, a navíc motivovat ke studiu strojírenství. I proto Galerie Šantovka nabídne prohlídku výstavy školám z Olomouce a okolí.

„Jsme rádi, že můžeme jako první obchodní centrum v ČR nabídnout našim návštěvníkům tuto unikátní výstavu. Autor dal kolekci dohromady bez jediného hřebíku, a dokonce při práci na exponátech odhalil i několik drobných chyb, které slavný vizionář Da Vinci udělal před více než 500 lety v propočtech,“ doplnil mluvčí galerie Petr Hlávka.

Výstavu můžete v Galerii Šantovka navštívit každý den, vždy od 9:00 do 21:00 hodin. Expozice je přístupná zdarma.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x