Jak na úsporné vytápění? Kombinace paliv vám pomůže

Zdroj: Shutterstock, OPOP
Máte-li v kotelně dost místa, nemusíte vsadit jen na jediný zdroj vytápění. Vhodnou kombinací můžete ušetřit nejen peníze, ale také svůj čas. Na jaká paliva se zaměřit? Hned několik výhod má střídání dřeva a dřevěných pelet.

Když vybíráte způsob vytápění svého domu, pomůže vám například kalkulačka nákladů. Můžete porovnat náklady pro plyn, pevná paliva nebo tepelné čerpadlo. Nikdy však nevíme, jak se budou ceny pohybovat do budoucna. Energetická krize uplynulých měsíců ukázala, jak enormně se můžou zvýšit zálohy na zemní plyn i elektřinu.

Pevná paliva se vyplatí

Oproti těmto dvěma energiím, se kterými se obchoduje na světových burzách, jsou výrazně stabilnější ceny pevných paliv. Proto se tolik vyplatí kotle na dřevo a pelety. Na příznivější ceně tuhých paliv se podílí lokální dostupnost a také možnost předzásobit se v době, kdy jsou například mimosezónní akce. V případě dřeva hraje také rozdíl, zda je štípané a skládané. Pokud vezmete do ruky sekeru, můžete při nákupu dále ušetřit.

Topení dřevem je v českých domácnostech velmi oblíbené a jde o druhé nejpoužívanější palivo v rodinných domech. Má univerzální použití a uplatní se jak v moderních novostavbách, tak ve starších domech. V roce 2021 využívalo dřevo jako hlavní zdroj téměř 300 tisíc domácností a jejich počet vytrvale stoupá. Když přičteme ty, kteří používají dřevo jako vedlejší způsob vytápění, dostaneme číslo půl milionu.

íví je univerzální

Dřevo se k vytápění používá po staletí, ale způsob spalování a využívání jeho energie se stále zdokonaluje. Je to vidět na první pohled, když se na moderní kotel podíváte. V současnosti mají nejdokonalejší konstrukci zplynovací kotle, které využívají řízený přísun vzduchu. „Chod vytápění automaticky řídí chytrá jednotka s přehledným displejem,“ upřesňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

Tyto kotle mají také velmi vysokou účinnost, takže téměř bez ztrát využívají všechnu energii uloženou ve dřevu. Díky tomu spotřebujete méně paliva a nemusíte tak často přikládat. Přesto se bez ručního doplňování paliva neobejde, což může být překážka, pokud není nikdo doma. Jak se vyhnout návratům do studeného domu? Je to jednoduché.

Zkombinujte dřevo s peletami

Když kotel na dřevo doplníte o automatický kotel na pelety, můžete využívat jeho bezobslužný provoz. Na rozdíl od dřeva totiž pelety umožňují automatické přikládání. Kotel si dopravuje palivo ze zásobníku na rošt hořáku a díky tomu udržuje požadovanou teplotu v domě.

Zdroj: Shutterstock, OPOP

Sami si můžete zvolit, jak velký zásobník potřebujete. Průměrně vydrží kotel na pelety v bezobslužném chodu pět až sedm dnů. Jakmile palivo v zásobníku dojde, jednoduše nasypete novou dávku.

Kotel na pelety lze na dálku zapnout i vypnout a také změnit parametry vytápění. Využít k tomu můžete pokojový termostat nebo aplikaci v mobilu či počítači.

Výhodné spojení: kotel na pelety a dřevo

Střídání paliv je cenově výhodné a  hlavně jednoduché. „Náš kombinovaný kotel umožňuje libovolné střídání paliv. Do zplynovacího kotle přikládáte kusové dřevo a propojený automatický kotel spaluje pelety,“ uvádí Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. Oběma kotlům stačí jen jeden komín.

Kombinovaný kotel na pelety a dřevo se umí sám přepnout na automatický chod. Když všechno dřevo v přikládací šachtě dohoří, kotel na pelety se sám zapne a začne plynule dodávat lisované válečky.

Zdroj: Shutterstock, OPOP

Vytápějte, jak se vám to hodí

Střídání paliva umí ušetřit spoustu času, práce i financí. Záleží, co je pro vás aktuálně důležitější. Když používáte dřevo, šetříte peníze za palivo. Pelety mají nákupní cenu vyšší, ale na druhou stranu přinášejí vyšší komfort vytápění.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x