Jak se staráte o svůj vůz? Dopřejte mu kvalitní servis i bezpečí

Zdroj: Shutterstock.com
Pokud vlastníte osobní automobil, tak nepochybně víte, že to neznamená pouze jezdit. Automobil vyžaduje určitou údržbu a často se hodí, pokud si něco z toho dokážeme udělat také sami. Nemusí se jednat o žádné servisní zásahy, které bychom raději měli přenechat odborníkům, ale třeba o relativní banality, jako je starost o autobaterii nebo o provozní kapaliny. Zejména skoro každý, kdo má dům či garáž, tak si něco takového dokáže na automobilu řešit sám. Šetří to peníze i čas.

Bezpečnější garáž

Začneme u toho, kde parkujete svůj vůz. Spousta lidí nemá jinou možnost, než parkovat vozidlo zkrátka na ulici, protože bydlí v bytě a vlastní garáž nemají. Pokud však máte ten luxus vlastního domu, je možné, že máte minimálně přístřešek na auto, nebo přímo garáž. Garáže se dnes moderně staly součástí samotných domů, což je viditelné zejména u realizací novostaveb. Vždy rozhodně stojí za to instalovat bezpečné garážové brány, které zajistí maximální bezpečnost vstupu do garáže. Takové brány se dají instalovat v různých provedeních:

  • Sekční
  • Posuvné
  • Křídlové
  • Výklopné

Ale existují i další provedení, kdy vždy záleží na tom, kde potřebujete bránu instalovat. Brána může být jak pro samostatnou garáž, tak pro dvojgaráže. Využívá se elektrický systém ovládání, přičemž je možné bránu ovládat i tehdy, pokud dojde k výpadku elektřiny. Můžete si zvolit různé designy, kdy může brána třeba i zcela splynout s fasádou domu. Kvalitní garážová brána zajistí vašemu vozu bezpečí a vám klidný spánek. Pokud totiž máte garáž, která nemá vstup dostatečně zajištěn, v podstatě se ztrácí její smysl.

Co vám nesmí v garáži chybět?

V úvodu jsme hovořili o některých základních věcech, které má po ruce skoro každý motorista. Právě v garáži máme nejčastěji umístěny veškeré takové potřebnosti. Je to například nabíječka autobaterií, která se hodí vždy a všude. Ačkoliv se baterie jízdou dobíjí, může utrpět při krátkých jízdách, kdy se nedobíjí dostatečně, případně v horkých měsících, což se nám potom projeví v zimním období, kdy auto nestartuje. Baterii byste rozhodně měli:

  • Pravidelně dobíjet
  • V případě nutnosti vyměnit

Každá baterie má omezenou životnost, přičemž pokud už máte baterii ve voze několik let, lze předpokládat, že její kapacita s časem klesá. Na takovou baterii se také už obvykle nelze spolehnout a po čase je vždy nutná výměna.

Lepší komfort ve voze

Není to jen běžná starost o vůz, ale můžeme si zpříjemnit také užívání automobilu. Ačkoliv automobilky toho dělají pro náš komfort hodně, některé zajímavé prvky výbavy běžnou součástí obvykle nejsou. Řada řidičů se například dodatečně rozhodne namontovat deflektory, které plní svou praktickou i vizuální funkci. Jednak zajišťují, že působí částečně jako sluneční clona, pokud je slunce po vašem boku, zároveň je možné mírně otevřít okénko také v případě, jestliže venku třeba prší či je jinak nepříznivé počasí. Kromě toho dokáží takové deflektory vylepšit celkový vzhled vozu, což je takový určitý bonus.

Profesionální servis

Na řadu věcí kolem údržby vozu však rozhodně nestačíme sami. V takovém případě je potřeba vždy vyhledat odborný servis. Možná už máte ve svém okolí servis, který vám zajišťuje běžnou údržbu a v případě potřeby dokáže zvládnout i větší opravy. Možná je třeba právě nyní u vašeho vozu potřebná regenerace DPF filtru, přičemž i s takovou věcí vám dokáží v dobrém servisu poradit. S ohledem na regeneraci filtru je totiž významná i úloha samotného řidiče. V některých případech však může být nutné filtr demontovat, což kvalitní servis zvládne, stejně jako celou řadu dalších úkonů na voze, ať už se jedná o mechanické součásti nebo elektrické systémy.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x