Jak vybrat dermokosmetiku pro potřeby vaší pleti – průvodce pro začátečníky

Péče o obličej by měla být co nejvíce personalizovaná. Vzhled pokožky se výrazně zlepší, pokud bude péče přizpůsobena jejím potřebám. Vyplatí se věnovat pozornost tomu, co pleť v danou chvíli potřebuje, a na základě toho vybírat kosmetiku. Nicméně vzhledem k velkému výběru produktů na trhu jsou však problémy s jejich správným výběrem. Stejně tak často nevíme, pro jaký typ pleti přípravky vybrat. Jak tedy nejlépe vybrat kosmetiku potřebám naší pokožky? Poradíme.

Typy pleti

Abyste si mohli vybrat tu správnou péči, musíte nejprve určit typ pleti. Pleťová dermokosmetika se liší obsahem, konzistencí i působením, proto je tento krok nesmírně důležitý. Rozlišujeme čtyři základní typy pleti. První z nich je suchá pleť. Vytváří příliš málo kožního mazu. To způsobuje pocit napětí, drsnosti a často je doprovázeno šupinatěním, svěděním až pálením.

Normální pleť je hladká, zářivá a správně hydratovaná. Tento typ pleti se nejčastěji vyskytuje u mladých lidí, kteří nejsou zatíženi hormonálními problémy.

Pleť, která je náchylná ke zvýšené tvorbě kožního mazu po celém obličeji, můžeme klasifikovat jako mastnou. Objevují se rozšířené póry, nedokonalosti a bolestivé černé tečky. Tento typ pleti má však své výhody. Kůže je silnější a zároveň méně náchylná k poškození.

Posledním typem je smíšená pleť. Jedná se o spojení suché a mastné pleti. Nejčastěji se obličej leskne v zóně T. Oblast kolem nosu, čela a brada bývají mastné a zároveň tváře bývají suché. Toto je nejběžnější typ pleti.

Jak pečovat o konkrétní typy pleti?

Po správné klasifikaci pleti se vyplatí zaměřit se na výběr přípravků, které jí odpovídají. Pro suchou pokožku je vhodné volit jemné čisticí přípravky, které ji ještě více nevysuší. Krémy by však měly obsahovat hydratační složky. Pomohou obnovit hydrolipidový plášť a zabránit ztrátě vody z pokožky.

Největší výběr produktů mají majitelé normální pleti. Určitě se vyplatí zaměřit se na hydrataci, protože ji potřebuje každá pleť. Tyto typy přípravků zajistí ochranu před vnějšími povětrnostními vlivy a zabrání případnému vysychání.

V případě mastné pleti se vyhněte kosmetice, která by mohla zvýšit tvorbu kožního mazu. Vyplatí se zvolit enzymatický nebo chemický peeling na bázi kyseliny pyrohroznové a salicylové. Díky tomu se sníží počet nedokonalostí, mazové žlázy budou mít volný vývod.

Pro smíšenou pleť se vyplatí sáhnout po hydratační a normalizační kosmetice. Důležité je vybírat přípravky, které sníží mastnotu pleti v T-zóně a přitom nezvyšují suchost zbytku obličeje.

Znáte svůj typ pleti?

Nejen toto rozdělení je důležité, když vybíráme správnou péči o pleť. Typy kůže jsou klíčové – bez ohledu na typ pleti. Kůže se mění s věkem, během života se vyvíjí. Mluvíme zde o cévní, dehydratované, aknózní, citlivé pleti, s pigmentovými skvrnami, seboreou, atopií. Nejedná se o onemocnění jako je růžovka, akné, lupénka. Jsou to jen specifické kožní tendence, které mohou vést k určitým dermatózám a způsobit majiteli diskomfort.

Právě typ pleti je zásadní při výběru účinné péče, která zlepší její vzhled. Poté, co budete vědět jaký typ pleti a kůže máte, můžete začít vybírat vhodnou kosmetiku. Vše začíná od určení cíle. Určete si ho také ve své péči! To vám pomůže soustředit se na jednu oblast a dosáhnout co nejrychlejších výsledků. Pokud máte suchou pleť s pigmentovými skvrnami a akné, pak nejprve zvolte péči pro tu nejnaléhavější potřebu, tedy odstranění skvrn. Cíl by měl být co nejkonkrétnější a podle něho se teprve vybírá aktivní složky v kosmetice. Neexistuje jediné schéma pro každou pleť. Péče by měla být přizpůsobena potřebám pleti jak množstvím použité dermokosmetiky, jejím složením, tak i účelem péče. To je základ, který zajišťuje pozitivní výsledky z používání kosmetických přípravků.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x