Jak vybrat elektropřípojku pro tažné zařízení

Zdroj: natali_ploskaya / Shutterstock.com
Připojení přívěsu, karavanu či jiného přípojného vozidla k autu neznamená pouze vybrat vhodnou „kouli“ a připevnit jí k autu. Propojit je nutné i elektrické systémy obou vozidel. K tomu slouží elektropřípojka, jejíž pečlivý výběr je pro to, aby vše fungoval tak jak má, samozřejmě velmi důležitý. Jak tedy elektropřípojku k autu vybírat?

Počet pólů jako základní parametr

Existují dva základní typy elektropřípojek, liší se od sebe počtem pólů, kterých může být buď sedm, anebo třináct. Označovány jsou tyto dva typy jako 7pin a 13pin. Zatímco ty prvně jmenované jsou staršího typu a vhodné pouze pro nebržděné přívěsy do 750 kg (umožňují tak prakticky pouze fungování světel), modernější 13-ti pinové přípojky už obslouží celou škálu moderních přívěsných zařízení se všemi jejich funkcemi. Nutno podotknout, že 7-mi pinová zásuvka je stále běžně a široce používaná, neboť pro běžných provoz jednoduchých přívěsů naprosto dostačuje.

Moderní vozy a připojování přívěsných zařízení

Moderní automobily disponují velmi složitou elektroinstalací, která musí obsloužit všechny systémy typu senzorů, diagnostických nástrojů či asistenčních systémů. Ty jsou potom vzájemně propojeny přes datové sběrnice, nejčastěji typu CAN-BUS. K tomu, aby přípojné zařízení či vozidlo ve všech ohledech správně fungovalo, je třeba provést jeho správně propojení s hlavním vozidlem, což z výše uvedených důvodů nemusí být vždy snadné.

Nejjednodušší cestou je samozřejmě koupě tzv. typových elektropřípojek přizpůsobených konkrétnímu typu vozidla. Není ale třeba příliš zdůrazňovat, že koupě originálního příslušenství je vždy o dost dražší než příslušenství neoriginálního. Na druhou stranu získá zákazník výhodu v podobě jistoty funkčnosti a snadné instalace i nastavení.

Opakem jsou levnější univerzální přípojky, u kterých je však třeba počítat s omezením některých funkcí či alespoň s komplikovanější instalací.

Instalace přípojky

Postup při instalaci přípojky závisí na konkrétním případě. U originálních typových přípojek je třeba provést aktivaci řídící jednotky automobilu. V některých případech je nutné jí provést i pro umožnění základních funkcí, v jiných jen pro pokročilé funkce. Ať tak či onak, aktivace nebo tzv. kódování se provádí na speciálních diagnostických zařízeních. Někteří výrobci automobilů vyžadují provedení této aktivace v autorizovaných servisech. I to lze ale obejít a provést zápis do řídící jednotky napřímo, tzv. offline.

Neoriginální univerzální přípojky se většinou neaktivují, avšak nebude s nimi možné využít některých nadstandardních funkcí.

Protože pro laika není vždy jednoduché vybrat to správné zařízení, lze doporučit spíše nákup u ve specializovaných obchodech, např. u tohoto prodejce.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x