Jaro je tady, zima ovšem taky

Foto: Zlin.cz a spolupracovníci redakce
VÝCHODNÍ MORAVA - Astronomové letos ohlásili nástup jara na sobotní dopoledne, konkrétně v 10 hodin a 37 minut. Příroda u nás ve východní části republiky má ovšem trochu, tedy spíše úplně, jiný názor. A asi požádala zimu, ať předvede, co že dokáže i v časech, kdy by tu už vlastně neměla být.

10 centimetrů nového prašanu, ráno teplota mínus devět stupňů. Prakticky ideální sněhové podmínky, které využili na Kohútce na hřebenu Javorníků místní vyznavači skialpů. Sněžit začalo ještě 19. března.

„Nic neobvyklého, já říkám, že Josef nikdy nezklame,“ přehlížel novou sněhovou peřinu dlouholetý znalec prostředí Josef Kocurek, který tu s manželkou působí desítky let.

Podle jeho slov se po rozvolnění nejtvrdších vládních restrikcí ještě zřejmě dostane i na běžkaře, ti by mohli přicestovat od nového týdne z celého Vsetínska.

Zima se ale vrátila na mnoho dalších míst. Nový sníh napadl i ve výšce 500 nadmořských metrů pod Kohútkou v Karolince, další bílé opojení přišlo do vylidněných Pusteven 1000 metrů nad mořem.

„Podmínky by prostě byly ideální, ale tato sezóna je pryč, jinak by se určitě lyžovalo do Velikonoc,“ shodují se provozovatelé výše položených horských středisek.

Nový sníh je i na Soláni, u sousedů v Moravskoslezském kraji na Bílé, ve Starých Hamrech nebo na Lysé hoře, ale i na dalších místech.

Připadl také v okolí Trojáku v Hostýnských vrších. Ten se nachází na pomezí tří okresů – Vsetínska, Zlínska a Kroměřížska. Za posledním sněhem by tak od pondělí mohli vyrazit vzhledem ke zmírnění protiepidemických opatření třeba lidé z Kroměříže nebo Holešova, nikoliv však ze Vsetína nebo Zlína.

V noci na neděli se očekávají „jarní“ teploty až k mínus deseti stupňům.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x