Jezděte levněji! Tipy, jak snížit spotřebu paliva

Zdroj foto: JD8 / Adobestock.com
Cena paliva je proměnlivá, nicméně tvoří významnou část nákladů na provoz auta. Nabízí se několik způsobů, jak můžete spotřebu vozidla snížit a ve výsledku tak ušetřit.

Tlak v pneumatikách

Jednou z věcí, která ovlivňuje spotřebu vozidla, je tlak v pneumatikách. Ten byste proto měli pravidelně kontrolovat. Pokud je příliš nízký, pneumatika se snadno deformuje a zvyšuje se tak valivý odpor. S tím se samozřejmě zvyšuje i spotřeba paliva.

Neměli byste ale pneumatiky ani přehušťovat. Tím výrazný rozdíl ve spotřebě neuděláte, přitom můžete způsobit rychlejší opotřebení gum a ve výsledku tak zaplatíte víc. Navíc se snižuje komfort z jízdy. Ideální je proto udržovat doporučený tlak v pneumatikách.

Geometrie kol

U kol ještě chvíli zůstaneme, nezáleží totiž jen na pneumatikách. Kontrolovat byste měli i geometrii nápravy, a to alespoň jednou ročně. Pokud je nesprávná, dochází ke zvýšení valivého odporu, gumy se nerovnoměrné opotřebovávají a celkově je ovladatelnost a stabilita vozu zhoršená. Ve výsledku je tedy celý zážitek z jízdy horší a zaplatíte více peněz, za palivo i údržbu auta.

Pravidelná údržba

Pro udržení co nejnižší možné spotřeby je důležité o auto pravidelně pečovat. Základem je výměna motorového oleje. Ten byste měli měnit zhruba po ujetí 15 000 km nebo po jednom roce. Pokud je olej starý a znečištěný, snižuje se výkon motoru, a naopak se zvyšuje spotřeba paliva.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Adobestock.com

Celkový stav motoru samozřejmě přímo ovlivňuje spotřebu, proto je třeba se o něj starat. Nejde jen o olej, ale i filtry a zapalovací svíčky. Určitý vliv má i stav brzd a tlumičů. Proto byste neměli podceňovat pravidelné servisní prohlídky, které odhalí skryté problémy.

Jízdní návyky

Spotřebu vozidla samozřejmě ovlivňuje i styl řízení. Základem by pro každého řidiče měla být plynulá jízda. Snažte se předvídat situaci, abyste nemuseli neustále šlapat na brzdu a pak zase zrychlovat.

Pro lepší plynulost může pomoci i tempomat, a to zejména na dálnici. Jestli ho tedy vaše vozidlo má, naučte se ho pravidelně používat – udržování konstantní rychlosti může vést k lepší spotřebě paliva.

Pokud máte možnost, brzděte motorem. Při tom totiž motor nespotřebovává palivo, snížíte tak průměrnou spotřebu. Navíc ušetříte i brzdové destičky. Platí to zejména, pokud jedete z dlouhého kopce – brzdění motorem je dostatečně efektivní. V krizových situacích nebo ve městě se samozřejmě bez použití brzd neobejdete.

Dodržováním těchto základních tipů můžete výrazně snížit své náklady za palivo i celkový provoz vozidla. Nepodceňujte pravidelnou údržbu a myslete na správné jízdní návyky pro úspornější cestování.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x