K čemu slouží toroidní transformátor?

Při výstavbě elektroinstalací a systémů má velký význam použití vhodných dílů pro jejich bezpečnost a efektivitu práce. Pokud se elektřinou denně nezabýváte, často nevíte, čím se daný typ transformátoru jako je toroidní transformátor, vyznačuje. V článku vás s ním seznámíme.

Co je to toroidní transformátor? 

Co je to toroidní transformátor? Jedná se o elektrické zařízení složené ze dvou (nebo více) vinutí, která jsou navinuta kolem prstencového (neboli toroidního) jádra. Právě kvůli svému tvaru má tento transformátor svůj název. Tyto transformátory https://www.tme.eu/cz/katalog/toroidni-transformatory_100028/ se vyznačují omezenými energetickými ztrátami v jádře a také výrazně sníženou hlučností při provozu zařízení.

Toroidní jádro je nejčastěji vyrobeno ze silikonového plechu potaženého polymerem. Na jádře jsou vinutí, která těsně obalují jádro, čímž snižují rozptyl magnetického pole. 

Typy toroidních transformátorů

Dnes najdete na trhu mnoho typů toroidních transformátorů. Jejich základní rozdělení závisí na typu napájecí sítě, ve které působí. Proto rozlišujeme jedno a třífázové transformátory. Můžeme také definovat typy transformátorů podle toho z jakých materiálů jsou vyrobeny. Jedná se o trafa, která jsou:

  • elektrostaticky a magneticky stíněné, 
  • vybavená tepelnou ochranou, 
  • vybavená systémem měkkého startu, 
  • zalitá epoxidovou hmotou

V případě použití tepelné ochrany a zapouzdření transformátoru se zvyšuje účinnost tohoto zařízení, snižují se energetické ztráty a trafo poskytuje dodatečnou ochranu. 

Jak toroidní transformátor funguje? 

Činnost toroidního transformátoru je založena na změně amplitudy střídavého napětí a proudu převodovým poměrem transformátoru, tedy poměru počtu závitů primárního a sekundárního vinutí. Zjednodušeně řečeno: transformátor mění hodnotu napětí a proudu v obvodech s nekonstantním proudem pomocí magnetického pole.

Výhody tohoto transformátoru

Toroidní transformátory vynikají celou řadou výhod. Mezi jejich nejsilnější stránky patří skutečnost, že mají jednoduchou kompaktní konstrukci a díky tomu i velmi nízkou hmotnost. Rozdíly mohou být až 50 %. Další výhodou toroidních transformátorů je jejich stabilita a účinnost. Toto zařízení je ideální pro transformaci velkého množství energie.

Tyto transformátory zároveň vyžadují méně energie při provozu v klidovém stavu. Jsou tedy dobrým řešením v případech, kdy není potřeba nepřetržitý provoz transformátoru. Jejich tvar a konstrukce přispívají ke snížení emise magnetického pole až o 90 %. Pořídíte je na tme.eu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x