Kam na výlet na motorce na Jižní Moravě?

Foto: Shutterstock
Samozřejmě, že záleží na typu vaší jízdy. Supersporty si to užijí na dálnici nebo někde na okruhu, kafíčkáři budou brousit po městě a enduristé vyrazí do lesa. Ale pokud vám jde o klasickou prázdninovou velkou letní jízdu, máme něco pro všechny.

Buchlovské kopce

Mezi Brnem a Uherským Hradištěm, Chřibské lesy

Moravské číslo jedna, co se týká popularity. Buchlovské kopce, nebo taky Chřiby protíná kousek frekventované silnice mezi Brnem a Uherským Hradištěm. V úseku mezi Buchlovicemi a Střílkami je 15 kilometrů plných utažených i otevřených zatáček. V kombinaci s parádním asfaltem a širokými krajnicemi je to ideální místo, kde si nutně potřebujete pořádně obrousit hlásiče na stupačkách. Hustý provoz na trati plné náklaďáku i svátečních motorkářů jsou samozřejmě ideální podmínky i pro smrtící crashe. Lákavá škvírka, kterou určitě ještě stihnete prosvištět mezi tirákem a vlekoucí se řadou osobáků se taky často může nečekaně zavřít. Umřelo tu hodně lidí. Pojištění motocyklu je v tomto případě povinností.

Jako na všech našich silnicích, nejostražitější buďte na jaře, kdy je všude spousta kamínků a štěrku po zimě. A taky lidí, kteří se na motorce sotva drží, zatímco se nebojí přidat plyn i ve chvíli, kdy nad strojem vůbec nemají kontrolu.

Zmíněná silnička je samozřejmě dost krátká, takže si ji můžete dát víckrát nebo prosvištět i okolní krajinu.

Hrad Buchlov. Obrovská stylovka. Foto: Shutterstock

Na trase najdete: Hrad Buchlov ze 13. století. Je to jedna z nejstarších hradních pevností u nás. Navíc tehdejší vojáci, to byli něco jako motorkáři dnešní doby 🙂 Z věže hradu je skvělý výhled do okolí.

Zábavný fakt: Legenda říká, že majitel hradu si půjčil velké peníze od Templářského řádu. Mimochodem, přesto, že byli Templáři bohatí a mocní, celým názvem se jmenovali „Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu“ :-). No a ve chvíli, kdy měl hradní pán dluhy splácet, svůj úvěr vyřešil tak, že své věřitele pozval na hostinu a nechal je všechny povraždit.

Z nádvoří hradu také pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Okolo Brna

Spaní v bunkru, koupání a jeskyně

Nejdřív dáme krátký okruh kolem přehrady. Minete Vodní nádrž Brno (Brno Bystric), kde můžete na chvíli ve vodě osvobodit od kombinézy, pokračujete na Veverskou Bitýšku, Kuřim a zpátky. Jestli se chcete rozšoupnout, pokračujte ještě na Svitavy. A nebo z Kuřimi si to můžete protáhnout na sever do Tišnova a pak ještě dál do Černé hory.

Na ještě větší trip si pak vyjeďte do Moravského krasu.

Přehrada u čtvrti Brno Bystryc má kouzlo industriálu i přírody. Foto: Shutterstock

Po cestě najdete: Další hrad, tentokrát Hrad Veveří. Je to jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v ČR. Stojí na skále nad Svratkou, která napájí zmíněnou přehradu. Pod hradem je dokonce i přístaviště pro lodě, které vyráží na projížďky po přehradě.

Zábavný fakt: Na hradě se pořádá festival moravskehrady.cz Letošní ročník (2021) je v termínu 30 – 31. července. Line-up je naprostá klasika: Landa, Mig, Klus, Rybičky 48, VZ a další.

Zajížďka nejen pro Pražáky

Pokud přijíždíte od Jihlavy / Prahy, do Tišnova hezká cesta je z Velké Bíteše do Tišnova. Buď spodem přes Deblín nebo horní cestou přes Dolní Loučky. Klikatá úzká silnička v údolí říčky Libochovky má fajn asfalt. A tak nebo tak si určitě zajeďte do Předklášteří.

Po cestě najdete: Klášter Porta Coeli v Předklášteří. Dodnes tu žije komunita sester cisterciaček, takže to není jen mrtvá památka. Je samozřejmě všechno včetně kavárny a pivovaru Porta coeli.

V Dolních Loučkách je efektní most, ze kterého by se snad dal skákat bunge jump.

Vyspěte se v krytu!

Pokud nemáte klaustrofobii a seženete volné místo, určitě se vyspěte v atomovém krytu 10-Z pod Špilberkem v Brně. Nadšenci z něj udělali muzeum kombinované s hostelem a zážitek je to úžasný. Před spaním si můžete dát i komentovanou prohlídku.

V krytu 10-Z pod ulicemi Brna je všechno vybavení opravené a perfektně funkční. A navíc je to dobrodružství! Foto: Jan Strmiska

Dolů na Slavkov a Pálavu

Z Brna na Pálavu

Z Brna můžete vyrazit i na opačnou stranu. Opět jde ale o narvané místo. Všude kamiony, cyklisté i zájezdové autobusy. Odmění vás ale otevřená, velká rovina. Nabízíme cestu přes Pohořelice, Velké Němčice a Čejč. V Násedlovicích se jezdí závody do vrchu, tak třeba vychytáte dobrý timing. Kalendář mezinárodních závodů MZAV Maverick Hill Climb Czech a Maverick Slalom Trophy je tady. Vaše silniční bitva může skončit ve Slavkově nebo tam kde začala.

BONUS

V září je Euro Bike Fest

Naší poslední delší trasu si můžete protáhnout na jih do Mikulova. 16. až 19. září (2021) bude v kempu v Pasohlávkách burácet festival EuroBike Fest. Velká Cena letos stejně není a tak se bikeři potkají alespoň v Mikulově. Všechno kolem motorek, od ujetých strojů, přes kaskadéry, worshopy, holky, kérky po zombie běh. Všechno je to na okraji vodní nádrže Nové Mlýny na Dolní Dyji, takže i v největším horku kopání zajištěno.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x