Kroměřížsko si zaslouží jít příkladem

„Kroměřížsko si zaslouží jít příkladem. Moc věcí se mu povedlo. A ostatní ohlídáme nebo zvládneme. Ráda budu jeho prodlouženou rukou. Senát teď potřebuje dobré a odvážné právníky“, říká kandidátka do Senátu, populární advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

A dodává: „Léta jsem se politice důsledně vyhýbala, abych měla klid. Dnes do ní jdu, abychom o ten klid nepřišli.“

Jana Zwyrtek Hamplová (1965) je úspěšnou advokátkou. Na svém kontě má řadu významných soudních rozsudků včetně ústavních nálezů. Je držitelkou ocenění Právník roku 2019 v oboru správního práva a v oboru samosprávy je výraznou odbornou autoritou. Její články cituje řada odborných knih, řadu jich také sama napsala. Odvážná Moravačka vystudovala Karlovu univerzitu, po listopadu 89 nabyla zkušenosti i v politice, ale pak už se plně věnovala jen své profesi. Svou kandidaturu „kamkoli“ máma dvou dcer a babička už kategoricky vylučovala. Až do jara tohoto roku.

„Už jsem se prostě nemohla dívat, kam ti nahoře naši zemi vedou. Jeden za

osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Těžká deziluze. Víte, mne nezajímají stranické značky za jmény, protože mým profesním domovem je samospráva, a běžně pomáhám starostům všech politických stran. I na Kroměřížsku. Mne zajímá, CO ti lidé dělají, ne jakou zkratku strany mají za jménem. Sama jsem zcela nezávislá, naprosto cíleně, a nikdy tomu nebude jinak“.

Zachránit regionální nemocnice, mít vlastní vodu…

Na Kroměřížsku se zapsala do paměti lékařů, když byla jednou z hlavních odborných autorit, které zabránily megalomanskému projektu nemocnice, na kterou by doplatily všechny nemocnice regionální, včetně té Kroměřížské. „Víte, já jsem velkým zastáncem obcí a měst. A vadí mi, když jsou oslabováni a bere se jim často to jediné, co mají. Často je hájím i proti státu. To, co se tu plánovalo, byla centralizace zdravotní péče. Zdravotní péče vůbec potřebuje bedlivě ohlídat, protože čekací doby jsou neúnosné a lékařů je málo. Musí se změnit zákony, jinak se nic nezmění ani na tomto neutěšeném stavu.“

Druhé téma, kde zanechala Jana Zwyrtek Hamplová svou odbornou stopu, byla voda pro více jak sto tisíc lidí na Kroměřížsku. „Zde by mohlo jít Kroměřížsko příkladem, a já to ráda na půdě Senátu řeknu. Voda je nedozírná hodnota a neměli bychom ji přenechávat zahraničním investorům. Měla by zůstat naše. Na Kroměřížsku jsme to dokázali a já jsem ráda, že jsem byla u toho.“ A nejen to – když chtěli starostu Kroměříže trestně stíhat, stačil jeden důsledný dopis Jany Zwyrtek Hamplové nadřízenému státnímu zástupci, a trestní řízení bylo zastaveno. Podobnou roli sehrála v Chropyni.

„Nesnáším, když se práva zneužívá. Právo má přinášet spravedlnost, ne jeho účelovým výkladem ničit lidem životy. Proto mne těší, že jsem si vybudovala už takovou odbornou autoritu, že jsou mé názory brány vážně.“

Vysoké ceny energií jsou zločinem na lidech, v Česku by takové dávno nemusely být

Nezastírá, že Kroměřížska se týkají i celostátní problémy, které se vyřeší tzv. jen nahoře: „Předchozí vláda nestála za moc, ale tato vláda odsunula české občany úplně na druhou kolej. Nestarala se a nestará o dopady ekonomické krize, ke které bohužel ještě sama přispěla, rozhazuje miliardy pro druhou zemi, zatahuje nás do války, od které by nás měla držet dál, a vpustila do naší země tisíce lidí bez jakékoli kontroly. Zkrátka přestala se úplně starat o lidi, ba co víc – svou nečinností české občany přímo ohrožuje. A Česko směřuje ke dnu“, nešetří Jana Zwyrtek Hamplová kritikou zejména cen energií, které by mohly být podle jejího názoru čtvrtinové. I o to se chce zasadit.

Senát dnes nepotřebuje politiky, ale odvážné právníky

„A jsme u toho – senát dnes potřebuje lidi, kteří se nebojí – říct názor, přijít s řešením, zasáhnout. Zkrátka je doba, která vyžaduje ve funkcích lidi ne do počtu, stranicky poslušné, ale ty, kteří dokážou kdykoli a nezávisle zatáhnout za záchrannou brzdu, a odvážně a neúplatně se tomu, co se tu děje, kategoricky postavit. Snad o sobě mohu říct, že jsem profesně úspěšný člověk, znám se s řadou známých lidí natolik, že si nemusíme vykat, a žádnou funkci ani peníze k nějakému naplnění ega nepotřebuji. Pokud ale mám být silnější, je třeba říct nahlas, že potřebuji ten senátorský průkaz. A o ten voliče Kroměřížska žádám. A co jim za to nabízím? Že na mne budou moci být hrdí. Když se do něčeho dám, dělám to naplno. A jako bonus jim mohu slíbit, že o Kroměřížsku tato země v dobrém uslyší, a že z Kroměříže a Holešova udělám vzdělávací centrum pro samosprávu celé Moravy. Zvládneme to – jen musíme chtít.“

Zákonodárný proces znám, zákony dokonce umím napsat, v Senátu se vyznám

Janu Zwyrtek Hamplovou podporuje řada osobností, mimo jiné starosta Kroměříže Jaroslav Němec, a na fotografiích s ní na přednáškových pódiích i mimo ně najdete i zvučná jména, jako je olympionik a dnes lékař anesteziolog Lukáš Pollert, ekonomové Vladimír Pikora a Luděk Tesař, herec Jaroslav Dušek, bratři Lopraisové, prof. Jan Pirk, je členkou spolku advokátů ProLibertate a mnoho let přednáší spolu se zvučnými jmény své advokátní profese. Přitom na půdě zákonodárných sborů se orientuje a učit by se nic nemusela.

„Zákonodárný proces, o který v Senátu jde, mám jako právnička v malíčku, a v Senátu i sněmovně se dokonce dobře vyznám. S několika senátory jsem úzce spolupracovala, ve sněmovně jsem kdysi dávno rok byla, a s pár poslanci jsem také v kontaktu. Takže bych vplula do známé řeky. I to je důležité. Dnes není čas ztrácet čas, na změnách je nutné začít pracovat hned. Vyšlete mne tam, a já jim předvedu, jak pracuje někdo, kdo není politik.“

Zadavatel/zpracovatel: Nezávislí

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x