LLL – letní luhačovické lahůdky, díl třetí

Říčku Šťávnici nemine v Luhačovicích nikdo. Foto: Zlin.cz
LUHAČOVICE - Prázdniny se lehce blíží ke své polovině, Luhačovice žijí tradičním ruchem, jako by jakýsi strašák zvaný covid ani nebyl. Ať to dlouho vydrží, přeje si tu úplně každý. Obyvatelé, návštěvníci města i lázní, poskytovatelé jejich služeb, hospodští, kavárníci, zamilovaní a mnozí další, ba i autor těchto řádek.

Luhačovice mají svoji „spariver.“ Říčku Šťávnici nemine nikdo, přemnozí pak s kouskem pečiva, aby si pošmákli vodní obyvatelé, postávají na mostech a krmí a krmí…Baštu tu mívají vodní kachny a k radosti dětí hlavně ryby.

O samotné sympatické říčce se ví vlastně málo, lidé ji tu berou jaksi automaticky. Nezaškodí malá osvěta. Dlouhá je pouhých 24 kilometrů, než ji „schlamstne“ agresivnější Olšava a to u Újezdce. Šťávnice má ovšem od pramene u Loučky mimořádné zásluhy zhruba v polovině svého tu klidného, leckdy po deštích docela dravého toku. Zásobuje totiž věhlasnou Luhačovickou přehradu. Pak proteče městem, ozdobí Biskupice a Polichno a poté se smíří s tím, že se stane Olšavou.

Mosty a můstky přes ní jsou často přímo v srdci lázní krásným architektonickým skvostem. A kdyby mohly vyprávět, kolik objetí a hubiček zažily…

Romantickou tvář dodává letním Luhačovicím také stylová Kaple svaté Alžběty. Žije si svým životem už čtvrtým stoletím, postavili ji v roce 1795 na sklonku 18. lidského věku. Bez zajímavosti není pár historických ohlédnutí. Tak především, dřevěný oltář je původní, o jeho vzácnosti a cennosti se bavit nemusíme.

Za první (nesmyslné) světové války pykal tamní zvon. Říká se tomu rekvírování. Prostě a jednoduše jej roztavili a posloužil na výrobu zbraní. Dnes tam zvon samozřejmě nechybí, požehnali mu nedávno, v roce 2013 během slavné luhačovické pouti. Jde o nejstarší dochovanou stavbu v této části Luhačovic.

Samostatnou zmínku a obdiv návštěvníků zaslouží na druhém konci Lázeňského náměstí Dům Bedřicha Smetany. Postavený je v secesním slohu s kubistickými prvky, po stránce architektonické by mohl sloužit třeba, ale zdaleka nejen, svými unikátními schodišti jako učebnice. Dům BM, dnes jeden z vyhledávaných lázeňských hotelů, otevírali v roce 1909, tehdy uplynulo čtvrtstoletí od úmrtí velikána české hudby, jehož rodina měla k místu vřelý vztah. V polovině devadesátých let minulého století prošel „Smetana“ dosud poslední rekonstrukcí. Každopádně jedna z nejhezčích staveb Luhačovic. A že jich tedy je…

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x