Máte problém s nadměrným sliněním? Co signalizuje zvýšené množství slin?

Zdroj: shutterstock
Zvýšení produkce slin podporují různé psychické nebo senzorické podněty. Jedná se o reflex, když vidíme nebo cítíme chutné jídlo. Stejně tak se tvoří více slin během žvýkání. V tomto případě je to normální jev.

Přirozené je i to, když nám tečou sliny během spánku. Pokud jde o malé množství, není třeba se ničeho obávat. V případě, že se objeví větší množství a děje se to i během dne, je nutno vyhledat pomoc lékaře. Po vyšetření může odborník včas diagnostikovat problém. V některých případech se může jednat o onemocnění dokonce ohrožující život.

Vytékání slin řídké konzistence ovlivňuje část nervového vegetativního systému zvaná parasympatikus, která řídí v organismu právě tvorbu slin, a to i bez lidského přičinění.

Sliny se tvoří v slinných žlázách v ústech. Slinné žlázy se nacházejí v ústní dutině. Rozlišujeme velké a malé slinné žlázy. Velké slinné žlázy jsou uloženy kolem dutiny a patří k nim glandula parotis (příušní žláza), glandula sublingualis (podjazyková žláza) a glandula submandibularis (podčelistní žláza). Příušní žlázy jsou největší a tvoří z celkového objemu slin asi 20 až 25 procent. Podjazykové slinné žlázy jsou nejmenší a vytvářejí jen přibližně 5 procent. Podčelistní žláza zajišťuje nejvíce celkového objemu slin, a to 70 až 75 procent.

Jsou obaleny pouzdrem z hustého kolagenního vaziva. Tyto slinné žlázy produkují sliny na základě nervového podnětu.

Malé slinné žlázy se nacházejí ve slizničním vazivu. Jsou rozptýleny ve sliznici, podslizničním vazivu tváří a patře předsíně dutiny ústní. Produkují sliny nepřetržitě a všude v dutině ústní.

Kromě zmíněných slinných žláz známe ještě Von Ebnerovy žlázy, které se nacházejí na jazyku.

Co jsou samotné sliny?

Sliny se odborně nazývají salivae a jedná se o výměšky slinných žláz. Jejich úkolem je zvlhčovat prostředí v ústech. Stejně tak mají obalovat potravu v ústech a vytvořit z ní sousto, které se snadno dostane do trávicí soustavy.

Věděli jste, že existuje několik druhů slin? Jedná se o pět různých druhů. K těmto druhům přísluší fáze vyvolané přechodem potravy přes tělo. První je kefalická salivace závislá na vnějších podnětech, tedy při pohledu či ucítění jídla. Bukální salivace se objeví po vložení jídla do úst. Následují jícnové, žaludeční a střevní sliny, které jsou spojeny s dalším trávením.

Množství vytvořených slin závisí na různých faktorech. Průměrně je to 1,5 až 2 litry denně. Pokud je organismus dostatečně hydratovaný, i množství slin je normální. Až 99 procent slin tvoří voda a zbytek jsou sloučeniny. Jedná se o mukus nebo hlen, sliz složený především z mukopolysacharidů a glykoproteinů. Právě mukus zajišťuje dobré polykání jídla. Rovněž chrání zuby a sklovinu před kyselinami ze zbytků potravy v ústech.

Sliny nám pomáhají také při vnímání chutí, přenášejí chuť a chrání chuťové receptory. Nacházejí se v nich enzymatické rozkladné látky. Ty zabezpečují proces trávení již v ústech. Některé látky v nich totiž pomáhají rozkládat škrob, natrávit polysacharidy či tuky. Jak jsme již zmiňovali, také mají dezinfekční funkci, a bojují tak proti některým bakteriím hned v ústech.

Člověk nemá sliny od narození. Objevují se v prvních měsících života, což vidíme často u dětí, které slintají. Ještě nemají vyvinutou úplnou kontrolu nad ústními svaly, proto se u některých dětí objevuje větší slinění než u jiných. Děti a jejich svaly ještě nevědí, co se slinami dělat. Tuto schopnost získává člověk až kolem druhého roku života.

Jejich nadměrná produkce často souvisí s trávicí soustavou, popřípadě nervovou nebo svalovou. Problémy mohou způsobit také zuby. Jde tedy o propojený systém, který nám může pomoci zjistit, kde vzniká problém.

Podrážděný žaludek

Nadměrnému tvoření slin říkáme odborně ptyalismus. Může jít i o příznak různých onemocnění. K nejčastějším patří podráždění žaludku a zvracení.

Často se objevuje se zvracením. Sliny totiž před zvracením pomáhají chránit zuby, a chrání je tak před poškozením a vznikem kazů. Sliny před zvracením snižují pH kyselých zvratků ze žaludečních šťáv, jako je kyselina solná. V tomto případě se může jednat o virózu nebo jiné potíže s trávením. Může také souviset s onemocněními žaludku, například při akutní, chronické nebo erozivní formě gastritidy.

Pokud se slinění, ať už hořké, nebo kyselé, vyskytuje častěji ráno, může jít o zmiňovanou gastritidu. Spolu s křečemi a bolestmi po jídle značí rovněž problém s trávením.

Neurologické a psychiatrické poruchy

Nadměrné slinění se může objevit i při neurologických poruchách. Příkladem jsou epileptické záchvaty, cévní mozková příhoda, ALS, myasthenia gravis nebo roztroušená skleróza.

Parkinsonova nemoc sem patří také. Právě při ní dochází k úbytku nervových buněk ve střední části mozku a jedním z příznaků je také hypersalivace. Kromě toho také poruchy řeči a polykání, a to zejména v pokročilejších fázích onemocnění.

Rovněž může být průvodním jevem poruch centrální nervové soustavy.

Objevuje se i při psychiatrických poruchách, jako je demence nebo mentální retardace. Je i jedním z příznaků některých stádií deprese.

Může to být také jeden z problémů souvisejících s rakovinou, konkrétně při nádoru v dutině ústní.

U některých onemocnění může ke slinění docházet vlivem povislého koutku úst. Toto rovněž znamená hned několik možných problémů. Mezi nimi je i lymská borelióza. Jedná se o infekční onemocnění, které způsobují bakterie Borrelia burgdorferi. Také to může být způsobeno cévní mozkovou příhodou. V tomto případě jde o akutní poškození ohraničené části mozku s charakteristickými příznaky poruchy jeho funkce. Vzniká v důsledku náhlé poruchy prokrvení.

Otrava či infekce

Slinění může způsobit i otrava. Projevuje se po otravě alkoholem, houbami nebo i těžkými kovy. Alergické reakce také někdy přinášejí nadměrné slinění. Spolu se slzami a drážděním nosu může alergie způsobit i tento problém. Podráždí totiž ústa a krk, a problém je na světě.

Zdroj: shutterstock

Stejně tak se projevují záněty a infekce v dutině ústní či horních cest dýchacích. V těchto případech může být slinění spojeno s bolestmi hlavy, svalů i zubů, výtokem z nosu, horečkou, kašlem či únavou. Důležité je v takovém případě pít hodně tekutin a pravidelně užívat lékařem předepsanou léčbu.

Problém s refluxem

Pokud je nadměrné slinění spojené s kyselou chutí v ústech, častým říháním, pálením žáhy či zápachem z úst, zbystřete. Může se jednat o reflux. Takové příznaky se s touto poruchou spojují téměř vždy.

Stárnutí nebo těhotenství

I stárnutí přináší takové problémy. Ptyalismus se může stát normální součástí procesu stárnutí. Způsobuje to ochabnutí čelisti či svalů na ústech a rtech.

Zdroj: shutterstock

Rovněž se to může týkat žen v těhotenství nebo v menopauze. Během menopauzy se může objevovat slinění spolu s návaly, ale i zvýšeným pocením. Takové příznaky souvisejí s hormonálními změnami v těle. Po čase zpravidla všechny problémy zmizí, nemusíte tedy vyhledat lékaře, pokud nepřetrvávají příliš dlouho.

Během prvního trimestru se objevuje zvýšená produkce slin jako průvodní příznak ranních nevolností. Tento nepříjemný stav se však může objevovat během celého těhotenství. Nemusíte mít obavy, není v tomto případě příznakem žádné nemoci.

V některých případech se jedná o větší množství, a to až kolem litru slin během dne. Je to nepříjemné a zhoršuje to zdravotní stav, může to dokonce způsobit dehydrataci. V tomto případě je již vhodné vyhledat lékaře a konzultovat s ním svůj stav.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x