Náprava věcí ledových a dešťových: do akce musely ledořezy

Foto: SUS Valašska
VALAŠSKO - Ani další den po pozoruhodném ledovém dešti neznamenal klid. Pořádný kus práce měli před sebou silničáři. A ti se tentokrát museli spolehnout na své nejsilnější a ne tak často využívané zbraně.

„Přesně tak, nasadili jsme ledořezy, což jsou těžké traktory s vlastním hydraulickým zařízením na řezání ledové krusty. Přišly opravdu vhod, jejich využití bylo nutné hned na dvou úsecích, řekněme zhruba na dvaceti kilometrech mimořádně zledovatělých vozovek,“ popisuje celodenní úterní nasazení šéf Správy a údržby Valašska Jaromír Kořístka.

Silné stroje brázdily lesní úseky mezi Velkými Karlovicemi přes Soláň do Hutiska-Solance. A pak také na ještě známější spojnici Prostřední Bečvy a Pusteven.

„Místy to byl ledový příkrov vysoký až patnáct centimetrů, jiná forma ošetření než destrukce ledu i zmrazeného sněhu nepřicházela do úvahy,“ vysvětlil Kořístka.

Nasazení ledořezů je opravdu výjimečné, zpravidla tehdy, když hrozí, že by led zůstal na silnici na dlouhou dobu a bránil sjízdnosti.

„Přesně tohle jsme mohli očekávat, přijde výrazné ochlazení a počítáme i s dalšími srážkami, takový podklad by tu pak zůstal především ve vyšších polohách až někdy do konce března, možná i déle. Tomu jsme dokázali předejít,“ dodal zkušený jednatel SUS Valašska, který mimochodem s úspěchem vede silničáře v klimaticky nejsložitějším regionu Zlínského kraje. A před pár hodinami ho nové vedení kraje znovu potvrdilo do funkce.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x