Nejdůležitější průvodce pro zlepšení vzhledu vašich fotografií‍

Zdroj: Depositphotos
Skvělá fotografie je taková, která zachycuje podstatu okamžiku. Není dokonalá a pravděpodobně ani technicky dokonalá, ale má v sobě něco zvláštního. Osvětlení, kompozice a zaostření - to vše dohromady vytváří fotografii, která je víc než jen součtem jednotlivých částí.

To, co vidíte na výsledné fotografii, je konečným výsledkem mnoha menších rozhodnutí učiněných během procesu pořizování tohoto snímku. Existuje mnoho drobných tipů a triků, které můžete použít ke zlepšení svých fotografií bez ohledu na to, kolik máte fotografických zkušeností. Tento seznam vám pomůže rychleji vytvořit lepší fotografie – od pochopení ohniskové vzdálenosti až po znalost toho, jak se vyhnout červeným očím. A ještě před naším seznamem základních tipů bychom se rádi podělili o službu, která je vhodná pro ty, jejichž snímky jsou nekvalitní, rozmazané nebo prostě neostré – cz.depositphotos.com, tato služba pomůže vylepšit váš snímek a udělat z něj kvalitní.

Poznejte svůj fotoaparát

Nemá smysl snažit se zlepšit kvalitu svých fotografií, pokud nevíte, jak správně používat fotoaparát. Nejzákladnější věcí, kterou musíte udělat, je přečíst si návod k obsluze a vyzkoušet různá nastavení, než se vydáte na důležité fotografování. Na základy se často zapomíná, když jsou lidé uprostřed focení, proto se před fotografováním ujistěte, že máte zvládnuté následující věci:

  • Ujistěte se, že je baterie nabitá a že máte dostatek paměti.
  • Ujistěte se, že je váš objektiv čistý.
  • Zkontrolujte, zda máte vhodné osvětlení.
  • Držte ruce vždy mimo dosah objektivu.
  • Pokud blesk nepotřebujete, vypněte jej.

Používejte pravidlo třetin

Pravidlo třetin je jednoduchý koncept, který může mít na vaše fotografie obrovský vliv. Podstata spočívá v tom, že si představíte, že je váš snímek rozdělen na devět stejných čtverců. Čtyři z těchto čtverců jsou umístěny podél horního okraje a čtyři podél spodního. Další dva jsou umístěny na levé straně snímku a zbývající dva jsou umístěny na pravé straně. Tato mřížka devíti stejných čtverců slouží jako vodítko pro kompozici snímků. V mnoha ohledech je to mnohem intuitivnější přístup ke kompozici snímků než použití pravidla třetin. Je to jednoduchý trik, který mnoho fotografů používá k tomu, aby jejich snímky byly zajímavější. Mřížku si můžete představit, jakmile jste v terénu – nebo můžete jako vodítko použít hledáček. Mnoho moderních fotoaparátů má možnost volby mřížky podle pravidla třetin. Je to užitečné vodítko pro jakýkoli typ fotografie, ale zejména krajinářská fotografie z něj může těžit.

Síla osvětlení

Síla osvětlení změní vzhled fotografovaného objektu. Tmavší osvětlení způsobí, že váš objekt bude působit dramatičtěji, zatímco světlejší osvětlení bude vypadat přirozeněji. Je důležité pochopit, jak měnit osvětlení v závislosti na efektu, kterého chcete dosáhnout. Pokud chcete na snímku vytvořit dramatický efekt, měli byste se snažit použít tmavší osvětlení. Tím snížíte kontrast snímku a váš objekt bude působit jemněji a jednolitěji. Použití jasného světla vytvoří vysoký kontrast mezi vaším objektem a pozadím. To může vytvořit dramatický efekt a nechat váš objekt vyniknout z pozadí. Možná budete muset experimentovat s různými zdroji světla, abyste dosáhli požadovaného efektu. Je také důležité mít na paměti, že sílu osvětlení lze upravit pomocí reflektorů a rozptylovačů. Pomocí těchto nástrojů můžete zdroj světla zesílit nebo zjemnit.

Použití stativů

Mnoho fotografů se domnívá, že stativy jsou nezbytné pouze při fotografování s dlouhou expozicí. Ve skutečnosti jsou cenným vybavením, které vám pomůže zlepšit téměř všechny vaše fotografie. Rozostřené horizonty, rozmazané snímky způsobené třesoucíma se rukama a pohyb fotoaparátu při dlouhých expozicích lze eliminovat použitím stativu. I když fotografujete za klidného dne s perfektními podmínkami, stativ vám pomůže vytvořit lepší snímky. Nejlepším způsobem, jak zlepšit své fotografie pomocí stativu, je skutečně pochopit, jak funguje. Neumisťujte fotoaparát na stativ a pak si jen začněte pohrávat s nastavením. Místo toho se snažte pochopit, jak můžete provést nastavení, která vaše snímky zlepší.

Zaostřování a rychlost závěrky

Pokud jste někdy viděli fotografii, na které je objekt rozmazaný, pravděpodobně jste slyšeli někoho říct, že se fotografovi nepodařilo dosáhnout správného zaostření. Ve skutečnosti není dosažení správného zaostření tak jednoduché, jako namířit fotoaparát na fotografovaný objekt a cvaknout. Před pořízením fotografie je třeba zvážit několik věcí. Když stisknete tlačítko spouště, fotoaparát použije kombinaci rychlosti závěrky a zaostření, aby vytvořil co nejlepší snímek. Pokud je fotografovaný objekt nehybný, můžete zvolit režim zaostření stisknutím tlačítka na boku fotoaparátu. Pokud se objekt pohybuje, pak musíte zvolit možnost kontinuálního zaostřování. Díky tomu bude fotoaparát sledovat objekt a udržovat jej zaostřený bez ohledu na to, jak je blízko nebo daleko. Případně můžete zvolit režim ručního ostření. Ten vám umožní vybrat přesný bod, na který chcete zaostřit.

Závěr

Skvělá fotografie je taková, která zachycuje podstatu okamžiku. Není dokonalá a pravděpodobně ani technicky dokonalá, ale má v sobě něco zvláštního. Osvětlení, kompozice a zaostření – to vše dohromady vytváří fotografii, která je víc než jen součtem svých částí. To, co vidíte na výsledné fotografii, je konečným výsledkem mnoha menších rozhodnutí učiněných během procesu pořizování tohoto snímku. Existuje mnoho drobných tipů a triků, které můžete použít ke zlepšení svých fotografií bez ohledu na to, kolik máte zkušeností s fotografováním. Tento seznam vám pomůže rychleji vytvořit lepší fotografie – od pochopení ohniskové vzdálenosti až po znalost toho, jak se vyhnout červeným očím.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x