Největší výhry a prohry v investování

Investování je jako divoká jízda na horské dráze, plná vzrušení, adrenalinu a občas i několika bolestivých zatáček. Dnes se podíváme na reálné příběhy některých z největších výher a proher v historii investování, které dokazují, že na finančních trzích je všechno možné.

Investovat je dnes možné do čehokoliv, dluhopisy počínaje, přes akcie, kryptoměny, ETF, komodity, Nasdaq 100, obligace, nemovitosti, Forex, firmy, až po umělecká díla. Někdy se zadaří, jindy pomůže náhoda, ale někdy bohužel investiční záměr neskončí tak, jak byste si představovali. Co se všechno může stát?

Největší výhry

Kristoffer Koch: Kristoffer Koch, norský student, investoval v roce 2009 pouhých 27 dolarů do Bitcoinu. Zapomněl však na svou investici a až později si vzpomněl, když se cena Bitcoinu dramaticky zvýšila. Jeho investice ve výši 27 dolarů se změnila na více než 800 000 dolarů.

George Soros a Britská libra: V roce 1992 si George Soros všiml, že britská libra byla nadhodnocená vůči ostatním měnám v Evropě. Rozhodl se vsadit na pokles hodnoty libry tím, že začal krátkodobě prodávat librové pozice. Jeho sázka se ukázala jako správná a Soros vydělal kolem 1 miliardy dolarů za jeden den, což z něj udělalo jednoho z nejúspěšnějších investorů v historii.

Chris Sacca a Twitter: V roce 2006 investoval Chris Sacca, americký investor a podnikatel, do tehdy mladé sociální platformy Twitter. Jeho předvídavost mu přinesla obrovský zisk, když se hodnota Twitteru v následujících letech dramaticky zvýšila. Jeho investice do této společnosti mu vynesla odhadované stovky milionů dolarů.

Barbara Corcoran: Barbara Corcoran, známá z pořadu „Shark Tank“, investovala v roce 2001 67 000 dolarů do nemovitosti na Manhattanu. O několik let později prodala tuto nemovitost za více než 10 milionů dolarů, čímž získala obrovský zisk.

Dave a Charlotte Willnerovi: Dave a Charlotte Willnerovi investovali v roce 2007 500 dolarů do akcií společnosti Facebook jako svatební dar pro své přátele. Po veřejném uvedení Facebooku na burzu v roce 2012 se hodnota jejich investice zvýšila na přes 100 000 dolarů.

Největší prohry

Long-Term Capital Management: Long-Term Capital Management (LTCM) byl hedgeový fond založený v roce 1994, který měl za cíl vytvářet zisky prostřednictvím sofistikovaných finančních strategií. Ale v roce 1998 se fond dostal do obrovských potíží kvůli krizi na ruském finančním trhu a musel být zachráněn federálními rezervami, aby se zabránilo kolapsu celého finančního systému.

Dutch Tulip Mania: V 17. století zažila Nizozemská republika „tulipánovou manii“, kdy cena tulipánových cibulí dosáhla neuvěřitelných výšek. Investoři se nadchli a zaplatili za jedinou cibuli cenu, kterou obvykle stál dům. Ale nakonec bublina praskla a mnoho investorů přišlo o všechno.

James Howells: James Howells, běžný britský programátor, investoval do Bitcoinu v jeho raných fázích. Jeho příběh získal pozornost médií, když zjistil, že ztratil pevný disk obsahující desítky tisíc Bitcoinů, které nakoupil za pár dolarů. Jeho ztracená investice by dnes mohla být hodnotná více než stovky milionů dolarů.

Mt. Gox: Mt. Gox byla jedna z největších a nejznámějších kryptoměnových burz na světě. V roce 2014 však burza ohlásila, že byla hacknuta a byla z ní ukradena obrovská částka bitcoinů v hodnotě více než 450 milionů dolarů.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x