Odpovědi na 5 nejčastějších otázek o kryptoměnách

Fenomén jménem kryptoměny nenechává chladný snad nikoho, ale stále se najde spousta lidí, kteří o digitálních měnách nemají ani základní povědomí. Pokud jste se doposud „kryptem“ hlouběji nezabývali a nyní byste si rádi rozšířili obzory, začněte tím, že si přečtete odpovědi na nejčastější dotazy. Dozvíte se díky nim základní souvislosti i to, jaké jsou možnosti investování.

Co jsou to kryptoměny?

Kdybyste náhodou netušili, co přesně znamená slovo kryptoměna, vězte, že se jedná o označen novodobého digitálního platidla. Od roku 2009, kdy byla spuštěna první síť (Bitcoin), spatřilo světlo virtuálního světa tisíce kryptoměn s různými vlastnostmi. Na seznamu těch obecných najdete silné šifrování zaručující bezpečné operace, anonymitu, nízké či zanedbatelné poplatky za transakce, celosvětový a časově neomezený rozsah a decentralizovanost (nezávislost na centrální autoritě).

Proč je o kryptoměny takový zájem?

Boom kryptoměn je nezpochybnitelný a vypadá to, že do nich investuje každý druhý člověk. Ve skutečnosti do digitálních měn vkládá peníze přibližně osm procent Čechů, dalších 17 procent o nákupu uvažuje a 13 procent si svůj záměr nakonec rozmyslelo (údaje pochází z analýzy STEM/MARK z roku 2021). Pozornost médií, díky které se kryptoměny rozšiřují i mezi lidi „mimo obor“, je dána inovativní koncepcí technologií, na nichž jsou jednotlivé měny postaveny, ale do značné míry i holým faktem, že investováním lze velmi rychle znásobit původní vklad. Rizikové investice zkrátka budí větší zájem než konzervativní.

Nachází kryptoměny využití v reálném světě?

Na otázku, zda kryptoměny neslouží pouze jako nástroj investičních spekulací, existuje jednoznačná odpověď. Jen v Česku nyní umožňuje platbu v kryptoměnách přes čtyři tisíce eshopů a v blízké budoucnosti by tuto možnost mohly využít až desítky tisíc dalších prodejců. Společnost Global Payments, jež společně se slovinskou firmou GoCrypto službu umožňující placení bitcoinem a podobnými měnami umožňuje, dokonce zmínila i zájem jednoho prodejce automobilů. Placení digitálními měnami má bezesporu světlou budoucnost a počet lidí, kteří je pouze drží v peněžence, bude postupně ubývat.

Není kryptoměna pouhá „bublina“?

Jak je možné, že lidé něčemu nehmotnému vůbec věří, natož aby do kryptoměn vkládali těžce vydělané peníze? Přestože je fungování kryptotechnologií pro širokou veřejnost španělskou vesnicí, v žádném případě nejde o podvod (ovšem pozor – na podvodné nabídky investování samozřejmě narazit můžete). Jedná se o matematicky a softwarově propracované systémy s potenciálem nahradit běžné bankovní převody. Ukládají se v tzv. blockchainu (distribuovaná decentralizovaná databáze) a nelze je jen tak vymazat.

Jak s kryptoměnami obchodovat?

Možností, jak investovat do kryptoměn, se nabízí hned několik. Dají se zakoupit v krypto-automatech, v online směnárnách a na burzách. Můžete je však také těžit, což se ovšem (s ohledem na rostoucí ceny energií a hardwaru) bez velkých investic nevyplatí.

Na závěr jsme si nechali ještě jeden tip. Na kryptoměnách lze vydělávat také prostřednictvím tzv. CFD (Contract For Difference) neboli kontraktů na vyrovnání rozdílu. Zjednodušeně jde smlouvu mezi dvěma stranami (kupující a prodávající), jejíž podstatou je zaplacení rozdílu mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou v okamžiku uzavření smlouvy. Tímto způsobem můžete spekulovat ohledně nárůstu i poklesu hodnoty, aniž byste krypto vlastnili. Osvědčenou obchodní platformou, kde lze začít obchodovat již s částkou 10 USD, je RoboForex.  

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x