Osobní poplach přenese na zlínské jeviště jízdu králů i zabíjačku

Zdeněk Julina při zkoušení Osobního poplachu. Foto: V. Fekar
ZLÍN - Holcman – Rychlík – Pavlica – Julina – čtyři jména, o která se opírá nejnovější představení Osobní poplach Městského divadla Zlín. Balada o řezníkovi měla premiéru 29. února.

Zlínský spisovatel a autor literární předlohy Josef Holcman si v inscenaci dokonce zahraje sám sebe. Břetislav Rychlík je autorem scénáře a hru režíruje. Scénická hudba je dílem Jiřího Pavlici a herec Zdeněk Julina ztvární hlavní postavu – furianta a surového humanisty, řezníka Jožky Slováka.Režisér Břetislav Rychlík si často vybírá vesnická témata. Na kontě má hry Rok na vsi, Gazdina roba či Kalibův zločin.

Čím jej oslovil Osobní poplach, který do této skládačky také zapadá? „Jde o silný příběh, autentické postavy a taky možnost pracovat s divadelní imaginací, s rituály lidové kultury. Od zvyků přes bohaté výtvarné podněty (třeba masky) až po muziku,“ uvedl. Zároveň dodal, že scénáře napsal devět verzí, než společně s Josefem Holcmanem doladili finální podobu. I o hudbě měl jasnou představu: „V sedmdesátých letech jsme byli s Jurou Pavlicou součástí fotbalového teamu Slováckého divadla. Teď už fotbal nehrajeme, tak si hrajeme a kopeme v různých divadelních kusech od Čech přes Moravu na Slovensko. A jako kdysi ve fotbale máme společnou souhru i tah na branku. A baví nás hra a hrát (si),“ vysvětlil Břetislav Rychlík.

Děj diváky zavede do jihomoravských Skoronic, kam si také celý realizační tým udělal výlet. „Jde o životní příběh mého strýce, tak jsme se podívali na dům, kde bydlel, zašli jsme na hřbitov, kde je i s ženou pochovaný, a samozřejmě i do vinného sklepa, který pomáhal stavět. Tam jsme se učili písničky, které budou součásti inscenace,“ popsal Josef Holcman. Přímo na jevišti se totiž o „živou“ lidovou muziku postarají známí folkloristé, primáš Petr Mička a cimbalista Jiří Petrů. Scénickou hudbu napsal Jiří Pavlica. „V prosinci jsme s ženou byli na koncertě Hradišťanu. Pak jsem za Jiřím Pavlicou šel, děkoval jsem mu za zážitek a sondoval, co pro nás chystá. Připravoval jsem ho na to, že nejsem žádný zpěvák. Zasmál se a řekl, že se nemám bát. A teď už vím, že operně ztvárněná zabíjačka je pro mne nejkrásnější moment celého představení. Klobouk dolů, Juro!“ vzkázal představitel hlavní role Zdeněk Julina.

Reklama

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x