Otevřený prostor je trendy! Jak zařídit kuchyň propojenou s obývacím pokojem?

Foto: Shutterstock.com
Trendy v bydlení se neustále mění. Jedním z hitů, nejen letošního roku, ale i několika let minulých, jsou otevřené prostory. Už před lety začalo stále více lidí otevírat prostor mezi kuchyní a obývacím pokojem. Tento krok plnil jak praktickou, tak estetickou roli. I dnes je moderní nechávat půdorys mezi nimi volný. A my vám poradíme, jak si vyhrát se zařízením kuchyně, ze které je vidět až do obýváku.

Spojit obývák s kuchyní je výzva

Uspořádat obývací pokoj a vybavení kuchyně tak, aby společně pěkně ladily a vytvořily příjemný celek, nebude jen tak. Rozhodně to bude výzva – když se jí ale nezaleknete, výsledek vás mile překvapí.

Chce to znát pár pravidel a těmi se řídit. To první je úplně jednoduché a týká se barev. Pokud chcete spojit obývák s kuchyní, vyhněte se tmavým odstínům. Tmavě hnědá, modrá, zrovna tak i šedá nebo třeba mátově zelená nejsou dobrou volbou. Tyhle barvy působí stísněným dojmem. Jaké barvy tedy do otevřeného prostoru zvolit? Doporučujeme pastelové odstíny – vhodná je béžová nebo klasika v podobě bílé.

Vybírejte nábytek jednoduchého tvaru

Kuchyně a obývací pokoj se logicky neobejdou bez nábytku. Zatímco v uzavřeném prostoru může být tzv. každá ves, jiný pes, pokud je prostor spojený, je důležité sladit nábytek tak, aby dohromady dával smysl. Proto radíme vydat se cestou nábytku majícího jednoduchý tvar.

Určitě je vhodné poohlédnout se po nábytku ve světlé barvě, ideální jsou světlé lakované MDF desky, které působí lehkým a vzdušným dojmem. I moderní jídelní stoly, konferenční stolky, různé skříňky a poličky zde nesmí chybět. Snažte se ale vybírat takové kousky, které pomohou prostoru působit vzdušně.

Záleží i na stylu

Každé bydlení se nese v nějakém duchu. Někdo dává přednost modernímu stylu, dalšího naprosto okouzlil loftový koncept a další nedá dopustit na provensálský styl bydlení. I vy byste měli mít jasno, jakým směrem se vydáte a měli byste se snažit dodržet jej v obou prostorách.

Pokud se rozhodnete pro loftový styl, vsaďte na kontrastní kombinace na stěnách – nebojte se sladit více barev do sebe, pohrát si s jejich odstíny. Pokud je obývací pokoj i kuchyně menší, bude jim slušet provensálský styl, ve kterém dominuje bílá barva doplněná o vzor levandule.

Foto: Shutterstock.com

Pozor na volbu podlahy

Co rozhodně nesmíte opomenout je podlahová krytina. Zatímco do kuchyně se hodí dlažba, v obýváku si umíme představit měkoučký koberec. Dvě odlišné podlahové krytiny jsou možné jen v případě, kdy je každý prostor sám za sebe. Pokud se rozhodnete místnosti propojit a vytvořit otevřený prostor, který je teď tak trendy, musíte myslet i na to, abyste zde sladili podlahu.

Jaká podlaha se tedy hodí jak do kuchyně, tak do obýváku? Kompromisem může být podlahová dlažba imitující dřevěnou podlahu. Vydat se také můžete cestou vinylu, který je k dostání v mnoha dekorech. I plovoucí podlaha je jednou z možností – zde ale pozor, protože v kuchyni může dojít ke kontaktu s vodou, při kterém podlaha nabobtná a znehodnotí se.

Oddělit od sebe prostor nebo ne?

I když je vaším primárním cílem vytvořit otevřený prostor mezi kuchyní a obývacím pokojem, mnoho lidí má stejně potřebu tyto dvě místnosti od sebe oddělit alespoň nějakou drobností. Oddělit je lze samozřejmě prahem, někomu to ale nestačí a do prostoru tak zvolí například přenosný bar, kuchyňský ostrov nebo mohutný jídelní stůl. Jednou z možností jsou i dělící stěny nebo módní paravány.

Myslete i na doplňky

V žádném interiéru nesmí chybět doplňky. Neopomínejte dekorace, které by měly ladit s celkovým pojetím interiéru. Různé obrazy, maličkosti na poličky, bytový textil, který lze využít jak v kuchyni, tak v obývacím pokoji. Nebojte se na doplňcích vyřádit i s výraznými barvami.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x