Plaťte online bezpečně a efektivně

Open banking nebo také otevřené bankovnictví vám umožní sdílení bankovních informací a zobrazení všech bankovních účtů v jedné mobilní aplikaci nebo online. Můžete tak analyzovat vaše výdaje a dokonce provádět platby přímo z bankovního účtu. V tomto průvodci se podíváme na to, proč byste měli vědět víc o open banking, jaké jsou výhody tohoto systému a jak je na tom bezpečnostní stránka.

Co je otevřené bankovnictví?

Otevřené bankovnictví je pojem označující soubor technologií a standardů, který umožňuje spotřebitelům bezpečně sdílet informace o svých účtech, například prostřednictvím aplikací a webových stránek.

Můžete se například rozhodnout, že prostřednictvím aplikace nebo webové stránky poskytnete regulované společnosti bezpečný přístup k informacím o svém běžném účtu, které má k dispozici poskytovatel účtu. Pouze vy můžete rozhodnout, jaké informace a na jak dlouho budete sdílet, a nikdo k nim nezíská přístup, pokud k tomu nedáte souhlas. Chcete-li využívat službu Open Banking, potřebujete ke svému osobnímu nebo firemnímu běžnému účtu internetové nebo mobilní bankovnictví. 

Služby umožňující sdílet informace o vašem účtu s jinou společností než s vaší bankou již nějakou dobu existují, patří mezi ně například platební brány. Jedná se o bezpečné a moderní řešení, která vám usnadní každodenní platby a přehledy o vašich financích.

Otevřené bankovnictví je mnohem bezpečnější, než starší metody, protože například nemusíte sdílet své heslo nebo přihlašovací údaje s nikým jiným než se svou bankou nebo stavební spořitelnou.

Proč bych měl sdílet své informace?

Sdílení vašich údajů umožňuje společnostem nabízet vám širokou škálu služeb. Můžete si však vybrat, jak budou vaše informace použity a komu budou sdíleny. Tyto služby vám mohou poskytovat společnosti, které znáte, například banky na vysoké úrovni, nebo jiné společnosti.

Mezi dostupné služby mohou patřit např:

  • Přehled účtů a jejich agregace – v jedné mobilní aplikaci nebo online můžete vidět účty z více bank a stavebních spořitelen.
  • Analýza výdajů – kategorizace transakcí a plateb napříč více účty, abyste přesně viděli, kolik utrácíte za určité věci nebo u konkrétních prodejců.
  • Nakupování služeb – pokud například hledáte nového dodavatele energií na srovnávacím webu, vaše výdajové zvyklosti budou automaticky analyzovány a budete moci najít nejlepší nabídky, aniž byste museli ručně zadávat všechny své údaje.
  • Sledování finančních cílů – pokud například na něco šetříte, můžete si vytvořit cíl a sledovat svůj pokrok.
  • Limity výdajů – po započtení pravidelných plateb, jako je nájem a účty, zjistíte, kolik za určité období utratíte.

Jak si mohu ověřit, že služba Open Banking není podvod?

Když se registrujete u společnosti poskytující služby informování o účtu, měla by vám poskytnout dostatek informací, abyste pochopili povahu poskytované služby a způsob, jakým bude používat vaše údaje, včetně toho, zda je bude sdílet s někým dalším.

Než některou z těchto služeb využijete, buďte ostražití a ujistěte se, že organizace, kterým své údaje předáváte, jsou těmi, za které se vydávají. Měli byste se ujistit, že službě rozumíte a že jste spokojeni s tím, kdo vám ji bude poskytovat.

Pokud nerozumíte tomu, proč přístup poskytujete nebo komu budou informace sdíleny, neměli byste souhlas udělit. Pokud souhlas neudělíte, nebudete moci nabízené služby využívat. Ověřte si také registraci společnosti a recenze od uživatelů na internetu. Vždy buďte ostražití a prověřte si možnost otevřeného bankovnictví vícekrát.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x