Podvodná reklama s prezidentem

Říká se, že svět kryptoměn je volatilní, že v něm můžete přijít o všechny peníze a že na kryptoměnách nikdy nikdo nezbohatl. Ne vše, co se říká, je pravda. I když cena kryptoměn je mnohdy jako na houpačce, existuje mnoho lidí, kteří na ně sází jako na svůj "důchodový fond." Kryptoměnových milionářů je přes osmdesát tisíc.

V podstatě pokud k investování v kryptoměnách přistupujete stejně, jako k investování do akcií, tedy se správnou strategií a s rozmyslem, je riziko mnohem menší. A paradoxně v tomto případě neřešíte na denní bázi, jaký má Bitcoin či Ethereum kurz.

Nicméně o své peníze můžete přijít i jiným způsobem. Už jste narazili na reklamu s prezidentem Petrem Pavlem, který slibuje, že když investujete 6 000 Kč, budete pobírat 70 000 Kč měsíčně? I v tomto případě se jedná o investování do kryptoměn. Tedy lépe řečeno – neinvestujete do kryptoměn, ale do podvodníků.

Jak funguje podvod s prezidentem?

Představte si, že surfujete po internetu a najednou vám padne do oka reklama, kde prezident nebo jiná známá osobnost doporučuje investici, která vám slibuje pohádkové výnosy. Vypadá to skvěle a navíc je to schválené někým, komu věříte. Kliknete na reklamu, vyplníte své údaje a máte pocit, že jste udělali první krok k tomu, abyste se stali bohatými. Ale ouha, netrvá dlouho a zjistíte, že jste se stali obětí podvodu, který vás připravil o všechny peníze.

Taková situace se stala nedávno několika lidem na Zlínsku, kde během dvou týdnů přišlo osm lidí a jedna firma o neuvěřitelných 4,3 milionu korun. Nejvyšší částka, kterou jednotlivec ztratil, byla téměř 1,2 milionu korun. Jeden z případů byl dokonce obzvláště smutný, protože žena přišla o své peníze už podruhé.

Jak to funguje? Podvodníci vytvoří lákavou reklamu, která často používá fotky a citáty známých osobností nebo politiků, aby vypadala důvěryhodně. Vy kliknete na inzerát, vyplníte své osobní údaje a registrujete se na jejich platformě. Dalším krokem je instalace aplikace, která má umožnit lepší správu vašich investic. Ve skutečnosti tato aplikace umožňuje podvodníkům vzdálený přístup k vašemu počítači a bankovnímu účtu. Jakmile získají přístup, vyberou všechny vaše peníze a v některých případech si dokonce sjednají půjčky na vaše jméno.

A co takhle když vás podvede vlastní banka?

Phishing je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších podvodů. Představte si, že dostanete e-mail od své banky, který vypadá velmi důvěryhodně. E-mail obsahuje odkaz, na který máte kliknout, abyste ověřili své přihlašovací údaje. Jakmile kliknete, ocitnete se na stránce, která vypadá jako skutečná webová stránka vaší banky, ale ve skutečnosti je to podvodná kopie. Pokud tam zadáte své údaje, podvodníci je okamžitě získají a mohou se dostat k vašim penězům. Podobně fungují i SMS zprávy nebo zprávy na sociálních sítích. Proto je důležité nikdy neklikat na podezřelé odkazy a vždy si ověřit, zda je komunikace skutečně od vaší banky nebo jiné instituce.

Další rozšířenou variantou na toto téma je telefonát od vašeho bankéře. Oznámí vám, že váš účet byl napaden a že jediná možnost je vybrat všechny peníze a vložit je do důvěryhodného bankomatu jako do úschovy. Aby vše působilo ještě důvěryhodněji, po bankéři vám zavolá ještě policista z kriminálky, aby potvrdil, že se věc vyšetřuje a vše je na dobré cestě. Co se ovšem nedozvíte je fakt, že tím bankomatem je bankomat na kryptoměny a úschovou se myslí přeposlání vašich peněz v podobě kryptoměny do podvodníkovy kapsy. Že by na to naletěl jen blázen? Tento podvod je více rozšířený, než by se na první pohled mohlo zdát. Podrobně o něm referuje i Policie na svém webu.

Jaké ještě existují internetové podvody?

Další oblíbenou metodou je takzvaný „nigerijský princ“. Tento podvod se objevuje ve formě e-mailu od někoho, kdo tvrdí, že je bohatý dědic nebo vlivná osoba z Afriky a potřebuje vaši pomoc při převodu obrovské částky peněz. Za vaši pomoc vám slibuje štědrou odměnu. Vše, co musíte udělat, je poslat trochu peněz předem na pokrytí různých „poplatků“. Jakmile pošlete peníze, princ i jeho bohatství zmizí a vy zůstanete s prázdnou peněženkou.

Romantické podvody jsou další oblastí, kde podvodníci využívají lidské emocí. Představte si, že si dopisujete s někým na seznamce nebo sociální síti. Vypadá to, že jste našli svou spřízněnou duši. Po nějaké době začne váš nový online přítel nebo přítelkyně mluvit o finančních problémech a požádá vás o pomoc. Může to být cokoliv – od náhlých nemocí po ztracené peněženky. Jakmile pošlete peníze, vaše „láska“ náhle zmizí. Tito podvodníci jsou často velmi přesvědčiví a hrají na vaše city, což činí tento podvod obzvláště bolestivým.

Falešné online obchody jsou další pastí, do které můžete snadno spadnout. Vidíte skvělou nabídku na nový telefon nebo jiný populární produkt za zlomek ceny. Objednáte si ho, zaplatíte, a pak čekáte… a čekáte… a čekáte. Zboží nikdy nepřijde, obchod zmizí a vaše peníze jsou pryč. Vždy je důležité nakupovat na důvěryhodných webových stránkách a číst recenze od ostatních zákazníků.

Investiční podvody jsou také velmi časté. Kromě již zmíněných reklam s prezidentem, existují různé schémata, které slibují rychlé zbohatnutí. Podvodníci vám mohou nabídnout, abyste investovali do nové kryptoměny nebo akcií, které „určitě“ brzy explodují. Jakmile investujete, zjistíte, že peníze zmizely a žádná kryptoměna ani akcie neexistují.

A pak tu máme technickou podporu, která vás osloví s varováním, že váš počítač je napaden. Představte si, že najednou dostanete telefonát nebo vyskakovací okno na obrazovce, které tvrdí, že máte virus a potřebujete okamžitou pomoc. Volající vás požádá, abyste si stáhli program, který mu umožní vzdálený přístup k vašemu počítači. Jakmile to uděláte, může ukrást vaše osobní údaje nebo nainstalovat škodlivý software.

Svět online podvodů je skutečně pestrý a podvodníci jsou stále vynalézavější. Nejlepší obrana je být vždy na pozoru, nikdy neposílat peníze neznámým osobám a vždy si ověřovat, s kým máte co do činění. Internet je skvělé místo, ale stejně jako v reálném životě, i tady platí, že pokud něco vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je. Buďte obezřetní a nenechte se napálit.

Je důležité si uvědomit, že i když reklama vypadá důvěryhodně a slibuje vysoké výnosy, jedná se o velmi nebezpečný podvod. Co tedy dělat, abyste se ochránili?

Za prvé, vždy buďte skeptičtí vůči reklamám, které slibují snadný a rychlý zisk. Představte si například situaci, kdy narazíte na reklamu s prezidentem, který má údajně doporučovat novou investiční příležitost. Prezident nebo jiná slavná osobnost v reklamě může vypadat důvěryhodně, ale to neznamená, že je to skutečné. Tyto podvody jsou často dobře zinscenované, aby vypadaly jako legitimní zprávy nebo oficiální doporučení. Pokud něco vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je.

Za druhé, nikdy nevyplňujte své osobní údaje na neznámých nebo podezřelých webových stránkách. Pokud vidíte reklamu, která vás přesměruje na stránku, která vypadá neznámě nebo podezřele, buďte velmi opatrní. Podvodníci často používají falešné webové stránky, které vypadají téměř identicky jako ty oficiální, aby vás přiměli zadat své osobní údaje. Může se jednat o číslo účtu, hesla nebo jiné citlivé informace. Pokud se rozhodnete investovat, vybírejte pouze ověřené a důvěryhodné platformy, které mají pozitivní recenze a jsou regulovány příslušnými úřady.

Další důležitou věcí je nikdy neinstalovat software nebo aplikace do svého počítače na základě pokynů neznámých osob. Podvodníci často používají triky, jako je „virtuální bankéř“, který vám má údajně pomoci s investicí. Tento „bankéř“ vám může říct, že musíte nainstalovat speciální aplikaci, aby vám mohl lépe poradit a spravovat vaše investice. Ve skutečnosti tato aplikace umožní podvodníkům získat vzdálený přístup k vašemu počítači a všem vašim citlivým údajům. Jakmile mají přístup, mohou vybrat všechny vaše peníze a dokonce sjednat půjčky na vaše jméno.

Pokud máte sebemenší podezření, že se jedná o podvod, okamžitě přerušte veškerou komunikaci a kontaktujte svou banku. Například, pokud vám někdo volá a tvrdí, že je z vaší banky a potřebuje, abyste rychle udělali nějaké kroky, buďte opatrní. Raději zavolejte přímo do své banky na oficiální číslo a ověřte si, zda je hovor legitimní. Včasným zásahem můžete zabránit větším škodám.

--> --> --> --> -->