Potřebujeme novou nemocnici, nebo je to tzv. „malá domů“?

ZLÍNSKÝ KRAJ - Neshody okolo zlínské nemocnice se staly tématem nejenom krajských, ale i senátních voleb a současně dokázaly rozdělit i veřejnost.

A je to logické – vždyť kdo by nechtěl mít jistotu, že o něj a jeho blízké bude v případě zdravotních problémů dobře postaráno. Na druhou stranu, opravdu jde o tak neodkladný projekt, který musí vyrůst „na zelené louce“ a zadlužit kraj na desítky let dopředu? Navíc v situaci, kdy je celá ekonomická situace kvůli koronaviru velmi nejistá.

Proč se tedy na stavbu tolik tlačí? Odpověď je možná nasnadě. Po původní nemocnici zůstanou nejen prázdné budovy, ale hlavně pozemky. A těch je, zvlášť v centru města a takto rozlehlých, jako šafránu. „Nabízí se tak myšlenka, jestli už za rohem nečíhají řekněme spřátelení developeři, kteří už s pozemky mají své plány,“ říká kandidát do Senátu a právník Jan Šťovíček a dodává: „Zdravotní péče je samozřejmě klíčová věc, lidé musí mít garantovanou péči na úrovni, ale musíme najít tu nejlepší variantu pro širokou veřejnost.“

Takto obrovská investice a zadlužení celého kraje, který má ovšem odpovědnost i za jiné oblasti, jako je dopravní infrastruktura, záchranné složky a mnoho jiných věcí, na které by poté reálně mohly finance chybět, je téma, které je potřeba řešit nejen napříč politickým spektrem, ale i se samotnými občany. Je potřeba vidět detailní plány financování nejen nové nemocnice, ale také kraje jako takového, aby byla jistota, že se ostatní oblasti, které kraj financuje, nedostanou do finančních problémů. „Stavbu nové nemocnice či rekonstrukci té stávající, včetně plánů s pozemky, je potřeba řešit komplexně a bez politických her. Jde o klíčové téma všech lidí ze zlínského kraje, a tak se k němu musíme přistupovat,“ uzavírá Šťovíček.

Zadavatel: Ariston PR 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x